Dołącz do społeczności eTwinning

0
712

eTwinnig w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Ojca Pio z siedzibą w Zamościu sposobem na rozwój ucznia i nauczyciela

Dołącz do społeczności eTwinning- taki tytuł nosiło szkolenie dla nauczycieli z zamojskich szkół zorganizowane przez  Katolicką Szkołę Podstawowa im. Św. Ojca Pio w Zamościu. Ze szkolenia, przeprowadzonego przez koordynatora programu Współpraca za granicą panią Elżbietę Michałkiewicz skorzystało 23 nauczycieli z Zamościa i okolic.

eTwinning to platforma, która łączy wszystkich nauczycieli szkół i przedszkoli z Europy i poza nią, którzy chcą nawiązać współpracę i wspólnie realizować projekty.  W Polsce na tej platformie jest zarejestrowanych około 40 000 nauczycieli z 14000 szkół, które zrealizowały ponad 19000 projektów.

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Ojca Pio w Zamościu także aktywnie uczestniczy w realizacji projektów już od 2014 roku.

W roku szkolnym 2014/2015  nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Francji, Czech i Słowacji, z którymi zrealizowaliśmy projekt pt.: Märchen zwischen Tradition und Modernität. Uczniowie  mieli za zadanie napisać bajkę w nowej formie. Jedni zaczynali, podawali trzy słowa kluczowe, które następni uczniowie  mieli zawrzeć w dalszym ciągu. W ten sposób powstało 17 nowych bajek. Uczniowie mieli przy tym wiele zabawy i trzeba dodać, że wykazali się dużą kreatywnością.  Bajki zostały napisane w języku niemieckim i opracowane w formie e-book.

W roku szkolnym 2015-2016 realizowaliśmy w ramach programu eTwinning projekt Schule bei uns und bei euch wspólnie ze szkołami z Francji, Słowacji, Grecji i Niemiec. Projekt ten miał na celu zapoznać się z systemem szkolnictwa, jaki obowiązuje w poszczególnych krajach. Uczniowie nawiązali kontakt z rówieśnikami ze szkół partnerskich i wymieniali się informacjami na temat swojej szkoły, zajęć lekcyjnych, nauczycieli, życia młodzieży, a także o swoim mieście, okolicy i kraju. Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne, filmy, fotoreportaże. Projekt realizowany był w języku niemieckim pod kierunkiem nauczyciela języka niemieckiego pani Elżbiety Michałkiewicz

 Dies Haus ist mein und doch nicht mein… to tytuł nowego projektu realizowanego w naszej szkole w roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu eTwinning. Uczniowie  nawiązali współpracę z dwoma szkołami z Grecji: z 4th Gymnasio Kastorias z Kastorii i 2. Gymnasio Agiou Nikolaou z Krety oraz z Publicznym Gimnazjum w Jordanowie. Wspólnie został opracowany projekt mający na celu bliższe poznanie życia szkolnego w Polsce i Grecji. Uczniowie mieli za zadanie przygotować Steckbriefe z opisem siebie, które zostały zamieszczone na stronie projektu w formie e-booka, prezentacje o szkole i mieście. Młodzież brała udział również w konkursie na logo projektu, a przed świętami wykonali kartki świąteczne, które zostały wysłane do szkół partnerskich. Podobne kartki wraz z życzeniami otrzymała również szkoła katolicka.  Uczniowie na bieżąco kontaktowali się ze swoimi partnerami przez strony projektu, zorganizowane było również spotkanie przez Skype.  Przygotowano również przewodnik po naszym mieście i książkę kucharską z ulubionymi tradycyjnymi potrawami. Ideą projektu było propagowanie ochrony środowiska, dlatego też były podejmowane działania propagujące ochronę Ziemi. Realizacja tego projektu pozwoliła nie tylko na rozwijanie kompetencji językowych, ale też na pogłębianie świadomości własnej odrębności regionalnej, narodowej jak i kształtowania poczucia przynależności do rodziny europejskiej. 

Projekt ten został odznaczony Europejską Odznaką Jakości, a szkoła zdobyła wyróżnienie.

Poprzez Niepodległą to tytuł naszego nowego projektu na platformie eTwinning, który realizujemy w tym roku szkolnym 2018/2019. W ramach  projektu nauczyciele i uczniowie ze 100 miejscowości w Polsce postanowili stworzyć wspólny wirtualny przewodnik turystyczny, zachęcający do odwiedzenia ich miejsc. W związku z 11. listopada wszyscy postanowiliśmy również wspólnie świętować stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości. W tym celu uczniowie mieli za zadanie zrobić kartki o tematyce niepodległościowej i wraz życzeniami wysłać je pocztą. Dzięki dużemu zaangażowaniu naszych uczniów powstały piękne kartki patriotyczne i część z nich została już wysłana do zaprzyjaźnionych szkół. My też dostaliśmy kartki z życzeniami od nich.

Platforma eTwinning daje ogromne możliwości rozwoju zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Podczas realizacji projektów uczniowie i nauczyciele wykorzystują najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne oraz doskonalą swoje umiejętności językowe.   Pomaga również w nawiązywaniu znajomości, które później można wykorzystać do realizacji kolejnych projektów w ramach Erasmus+. 

Dołącz do społeczności eTwinning i rozwijaj się.

Elżbieta Michałkiewicz

-koordynator  szkolnego programu Współpraca z zagranicą

Poprzedni artykułOblodzona jezdnia przyczyną wypadku – droga całkowicie zamknięta
Następny artykułGala ludzi Kultury. Pełna relacja i zdjęcia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments