Obchody 76. rocznicy rozpoczęcia wysiedleń Zamojszczyzny. [ZDJĘCIA]

0
770

Uczniowie zamojskich szkół, władze miasta, kombatanci oraz mieszkańcy Zamościa upamiętnili dziś (27 listopada) 76. rocznicę rozpoczęcia wysiedleń na Zamojszczyźnie – akcji, w której hitlerowcy wypędzili z domów i wywieźli ponad 110 tys. osób z około 300 wsi.

Głównym organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Obchody odbyły się przy wsparciu kombatantów Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.

Uczestnicy uroczystości zebrali się przy budynku ZSP nr 4. W czasie II wojny światowej w miejscu szkoły znajdował się obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Kolejnym punktem programu obchodów była msza święta w Kościele Św. Michała Archanioła. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Ofiar Faszyzmu (róg ul. Stefana Okrzei i Marszałka Józefa Piłsudskiego), gdzie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia. Złożono także kwiaty i wieńce.

Następnie uczestnicy obchodów wrócili do budynku ZSP nr 4., gdzie odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów pt. “Ocalić od zapomnienia” oraz wykład Agnieszki Jaczyńskiej na temat wysiedleń ludności naszego regionu.

Pierwszych wysiedleń Niemcy dokonali w kilku wsiach zamojskich już w dniach 6-25 listopada 1941 roku. Wysiedlenia na masową skalę rozpoczęły się w listopadzie 1942 roku i trwały do marca 1943 roku, a następnie miały miejsce w lecie 1943 roku. Łącznie spacyfikowano 297 wiosek. Historycy szacują, że z Zamojszczyzny wysiedlono ok. 110 000 osób z czego ponad 30 000 stanowiły dzieci.W miejsce Polaków Niemcy osiedlali ludność etnicznie niemiecką z innych krajów Europy.

Poniżej fotorelacja z uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.

Poprzedni artykuł“Kolędnicy” w Zamojskim Domu Kultury
Następny artykułDostaliście SMS-a od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa? Sprawa dotyczy sytuacji na Ukrainie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments