Po trzykroć Niepodległa

0
843
- reklama-

Po trzykroć Niepodległa

Przez cały rok 2018 inicjowane są w kraju i poza jego granicami wydarzenia, akcje, happeningi mające różny zasięg i zakres, ale jeden cel – UCZCIĆ NIEPODLEGŁĄ. 100 lat wolności to wyjątkowa okazja, a że wolność nie jest nam dana na zawsze – musimy pamiętać o tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swe życie, utrwalać tę pamięć w świadomości współczesnych i zadbać by przyszłe pokolenia pielęgnowały ją nie z konieczności, ale z potrzeby serca.

10 listopada w niespełna dziewięciokilometrową trasę wyruszyliśmy na 6. Rajd „Kierunek Wzgórze 256” w ramach gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszy raz zawitaliśmy do sąsiedniej gminy. Trasa rajdu: Cześniki (pomnik przy szkole) – Wzgórze 256 ( na którym odczytaliśmy nazwiska 110 żołnierzy – uczestników walk) – Bródek (miejsce pamięci) – Las Łabuński (grób nieznanego żołnierza i dwa inne miejsca pamięci) – Barchaczów (kapliczka i Izba Muzealna). W rajdzie wzięło udział ponad 60 osób. Dziękujemy uczestnikom, strażakom z OSP Barchaczów za ognisko i zabezpieczenie rajdu oraz Paniom z KGW Barchaczów za przygotowanie poczęstunku. Na trasie w 6 miejscach złożono wiązanki i zapalono biało-czerwone znicze. Na mecie przeprowadzono Konkurs Piosenki Patriotycznej – I miejsce zajął zespół w składzie: Agnieszka Duda, Aleksandra Nawrocka, Sylwia Medak, Kacper Halej, Kacper Kobieluch i Dawid Cięciera, wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. W konkursie wiedzy o Niepodległej zwyciężył Dominik Petryk, na drugim miejscu uplasowali się Milena Sak, Zuzanna Burdzy, Patrycja Rycak, Wiktoria Życzkiewicz i Jakub Czekierda, 3. miejsce zajęły Nikola Branecka i Sylwia Medak. Pogoda dopisała…

11 listopada o godzinie 10.00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy w kościele przy tablicach pamięci i na cmentarzu w Łabuniach złożono kwiaty i zapalono znicze. O godzinie 12.00 w Łabuńkach Pierwszych na cmentarzu z 1914 roku, na którym spoczywają szczątki ponad 300 żołnierzy uczestników walk z I Wojny Światowej i szczątki 4 żołnierzy września 1939 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewano – przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Pieczykolana – Hymn Państwowy. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe, samorządowcy. Odsłonięcia pomnika upamiętniającego Tych, którzy czynem wojennym budzili Polskę do Zmartwychwstania dokonali Gabrysia Przyczyna uczennica Szkoły Podstawowej w Łabuńkach i Wacław Niemczuk mieszkaniec Łabuń. Nowe miejsce pamięci poświęcił ks. Piotr Rawlik – proboszcz parafii Łabunie. Złożono kwiaty i zapalono biało-czerwone znicze. O godzinie 14.00 Na starcie Biegu Niepodległości licznie stawili się rodzice, opiekunowie, mieszkańcy oraz 100 uczestników, którzy pokonali dystans 1918 m. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach statuetki i drobne nagrody rzeczowe. Jako pierwszy w kategorii do lat 16 na metę wbiegł Wiktor Kolaja, pokonując blisko 2 kilometry w czasie 7 minut i 6 sekund, wśród dziewcząt najszybsza była Nikola Branecka. W kategorii OPEN pierwszy na metę wbiegł Paweł Sawicki, wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Wołoszyn. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Jakub Bratko (4 lata), który biegł razem z mamą. W biegu wzięli udział mieszkańcy Zamościa, gminy Zamość oraz gminy Łabunie – uczniowie szkół, nauczyciele, przedstawiciele OSP, KGW, klubu Karate Kyokushin, samorządowcy. Na mecie na uczestników czekał przygotowany przez Panie z KGW Łabuńki ciepły posiłek oraz słodkie „doładowanie”. 

Już po raz 7 w Barchaczowie odbył się Gminny Przegląd Pieśni Żołnierskiej. Barchaczów rozbrzmiewał pieśnią patriotyczną, legionową i żołnierską. W Przeglądzie wzięli udział soliści oraz zespoły muzyczne szkół, grupy śpiewacze Kół Gospodyń Wiejskich, Chór Konsonans. Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetkę z podziękowaniem Wójta Gminy Łabunie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów o tematyce niepodległościowej uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łabuńkach Pierwszych i prace plastyczne dzieci z Punktu Przedszkolnego w Łabuniach. Po przeglądzie posmakować można było słynnego w coraz szerszych kręgach barchaczowskiego bigosu, wypić kawę, herbatę i snuć wspomnienia. 

Tegoroczny Przegląd w Barchaczowie był też okazją do zaprezentowania JAKUBA nagrody ustanowionej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łabuńskiej im. Jana Jakuba Zamoyskiego. Celem Towarzystwa jest sławienie dobrego imienia gminy Łabunie. Budowanie pozytywnego wizerunku gminy, promocja mieszkańców, walorów przyrodniczych i atrakcyjnych turystycznie zakątków, uszanowanie historii, kultywowanie tradycji. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: MÓWIĘ, CZYNIĘ, WSPIERAM dla tych, którzy mową, uczynkiem i niezaniedbaniem sławią i sławić będą dobre imię Ziemi Łabuńskiej. Jakub 2018 przyznany został Julii Rój – uczennicy Szkoły Podstawowej w Łabuniach za udział w akcji „Daj włos” Fundacji Rak’n’Roll w 2016 roku, Piotrowi Głazowskiemu – sołtysowi Wólki Łabuńskiej za zgłoszenie propozycji (przyjętej jednomyślnie przez wszystkich sołtysów) przekazania diet za posiedzenie na leczenie dla Kingi Cybuli, Nowemu Kurierowi Zamojskiemu za bezpłatne udostępnienie swoich łamów dla informacji z Gminy Łabunie, Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Zamojska” za wspieranie inicjatyw lokalnych, fundowanie nagród w gminnych wydarzeniach i Antoniemu Wojciechowi Turczynowi – Wójtowi Gminy Łabunie – za otwartość i gotowość do niesienia pomocy w każdej sytuacji i o każdej porze. 

 

Dziękujemy za chwilę zadumy nad historią Ziemi Łabuńskiej i udział w obchodach dla Niepodległej.

Patronat uroczystości: Wójt Gminy Łabunie

Patronat medialny: Nowy Kurier Zamojski

Organizatorzy: Referat Promocji i Rozwoju Gminy, Proboszcz Parafii Łabunie, Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie, KGW Barchaczów, KGW Łabuńki Pierwsze, OSP Barchaczów, OSP Łabuńki, OSP Łabunie, Rada Sołecka w Barchaczowie i Łabuńkach Pierwszych.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments