Działać z energią… . Dziesiąta edycja akcji promującej twórczość i czytelnictwo.

0
687
GAIA

Energia jest słowem posiadającym ponad 300 synonimów. To przede wszystkim siła i moc, bez których  trudno wyobrazić sobie życie. Niełatwo też wyobrazić sobie naszą dzisiejszą egzystencję bez energii elektrycznej. Ta właśnie jest już od dziesięciu lat motywem przewodnim akcji organizowanej przez Książnicę Zamojską Oddział dla Dzieci i Młodzieży. „Czytam i rysuję z energią” to hasło, pod którym skrywają się różnorodne działania, zakończone finałem konkursu plastycznego.

Zanim przedszkolaki (w wieku 5 i 6 lat) pod okiem nauczycieli czy rodziców przystąpią do tworzenia pracy, która będzie podlegać ocenie konkursowego jury, muszą naturalnie poszukać inspiracji. Znajdą je niewątpliwie bacznie obserwując otaczający świat, ale ktoś dorosły powinien pomóc na drodze tych artystycznych poszukiwań. Mówiąc prościej: to bibliotekarze, gościnnie odwiedzający przedszkola,  poprzez głośne czytanie wierszy, bajek i opowiadań o prądzie (zwracając uwagę na jego bezpieczne użytkowanie), mają rozbudzić chęć tworzenia. Temat nie jest łatwym, ale znaczącym, bo przecież bez energii nie ma życia, ale trzeba też wiedzieć,  jak świadomie i odpowiedzialnie z energii tej  korzystać. Pracownicy Książnicy z Oddziału Dziecięcego oraz osiedlowych filii bibliotecznych każdego roku wybierają ze zbiorów  zamojskiej biblioteki  tę tematyczną literaturę, odpowiednią dla młodego czytelnika.  Barbara Ciwoniuk w książce „Jaki ten świat ciekawy”, pięknie ilustrowanej przez Paulinę Radziejewską (artystkę – absolwentkę zamojskiego liceum plastycznego !) mówi właśnie o tym, jak nauczyć dziecko bezpiecznie bawić się i poznawać świat.  Mam wrażenie, że każdy z nas – dzieckiem będąc – interesował się bardzo tym, kto mieszka w dziwnej „norce w ścianie”, a może niejeden  próbował nawet (o zgrozo) to sprawdzić ? Bo świat jest przecież taki ciekawy – mówi o tym Robcio, bohater książki. Ale  mały człowiek musi zapamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno w norce takiej „dotykać jej mieszkańca”, bo  to może skończyć się bardzo źle. Co więc zrobić, aby nie ulec pokusie sprawdzania ? Po prostu zakupić „drzwi do norek” – radzi autorka. Dlaczego żarówka świeci ? To kolejne pytanie nurtujące dzieciaki.  Pięknie wyjaśnia to Rafał Klimczak w książce „Poznaję świat i kropka”.  Koniecznie trzeba wyjaśniać młodym czytelnikom, co powinni wiedzieć, aby bezpiecznie bawić się w domu. „Ostrożnie” – mówi Grzegorz Kasdepke. Warto sięgać po taką literaturę. Przed konkursem czytają  ją w przedszkolach bibliotekarze, a potem zapewne chętnie sięgną po nią dzieci (właściwie ich rodzice i nauczyciele), bo niezastąpiona jest rola książki i mały czytelnik na pewno już o tym wie. Teraz więc tylko plastyczna interpretacja tekstu, czyli szaleńcza zabawa z farbami i kredkami, a jury skrupulatnie i rzetelnie oceni te rezultaty.

Konkurs „Czytam i rysuję z energią” ogłoszony przez Książnicę Zamojską, któremu od początku patronuje i finansowo wspiera PGE  Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, właśnie trwa. Prace można składać  jeszcze przez dwa tygodnie. Przewidziane są nagrody, które gwarantuje bądź co bądź dostojny sponsor. Ta jubileuszowa – dziesiąta akcja  – ma swój prestiż.  W tym roku patronat medialny sprawuje nie tylko Nowy Kurier Zamojski, także portale” ezamosc.pl i roztocze.net. Uroczyste wernisaże  pierwszych edycji wypadały  w okresie przedświątecznym i połączone były z radosną – taką wielopokoleniową – imprezą, na której bawili się wszyscy: dzieci, także ich przedszkolni nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Ostatnio otwarciom wystawy, połączonym z rozdaniem nagród,  towarzyszą spotkania z autorami książek dla dzieci.  Biblioteka  dziś to więc nie tylko wypożyczanie książek.  To także spotkania z ludźmi książki, akcje plastyczne czy tematyczne wystawy. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży była niedawno taka  mała ekspozycja  poświęcona energii. Oprócz wydawnictw książkowych,  w gablotach znalazły się prawdziwe eksponaty, bo prąd to  taki „pokarm dla wszystkich urządzeń elektrycznych”. Co przyniesie tegoroczna  jubileuszowa edycja ?  Na pewno pojawią się  niezwykłe prace, gdyż dzieciom nigdy nie brakuje pomysłów i energii do tworzenia, a te „energetyczne” dzieła    zawsze źródłem radości i pozytywnych doznań i nie ma nic piękniejszego niż świat w oczach przedszkolaka.  

 

Izabela Winiewicz – Cybulska

(Fotografie udostępnione przez Książnicę Zamojską Oddział dla Dzieci i Młodzieży)

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments