Zamość: Uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PROGRAM]

0
988

Marsz Niepodległości, manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim, uroczysta sesja Rady Miasta, zajęcia edukacyjne dla dzieci w “Arsenale”, koncert  pieśni patriotycznych w Zamojskim Domu Kultury – to wydarzenia, które odbędą się w Zamościu 11 listopada 2018 r. – w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Klubie Batalionowym w Zamościu. Stamtąd o godz. 11.15 wyruszy Zamojski Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy przejdą ul. Piłsudskiego do Katedry Zamojskiej, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. O oprawę muzyczną mszy św. zadbają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

O godz 13.15 obchody przeniosą się na Rynek Wielki. Tutaj zaplanowano: ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienie Prezydenta Andrzeja Wnuka, apel pamięci i salwę honorową. Przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego  zostaną złożone wieńce i kwiaty. Będzie też można podziwiać defiladę żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

O godz. 14.30 w sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której okolicznościowy refarat pt. „Kształtowanie się struktur niepodległego państwa polskiego” wygłosi Zbigniew Kordyaczny, nauczyciel III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu. Odbędzie się też „Koncert muzyki polskiej” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Na niedzielę, 11 listopada oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano także inne patriotycznych wydarzenia, które odbywać się będą na terenie miasta. Z myślą o małych mieszkańcach miasta (dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał” organizuje o godz. 11.00 zajęcia edukacyjne pt. „Kto Ty Jesteś? Polak Mały”. O godz. 17.00 Zamojski Dom Kultury zaprasza do udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych wraz z grupą wokalną Gaudeamus z Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Studiem Piosenki Autorskiej. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 11 listopada w godz. 17.30 – 19.00 warto udać się także do zamojskiego amfiteatru na organizowane przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej -Obrzędowe Ognisko Patriotyczne. Wydarzenie poprzedzone będzie apelem harcerskim na Rynku Wielkim ( godz. 17.00). Obchody tej wyjątkowej rocznicy uświetni salwa armatnia w wykonaniu członków Stowarzyszenia Zamość 1920 i fundacji BASTION (Reduta Bramy Lubelskiej, godz. 19). Zwieńczeniem świętowania będzie spektakl ogniowy w wykonaniu Teatru Ognia “Utopia” na Rynku Wielkim w Zamościu (godz. 19.15 – 19.35).

Wiele wydarzeń patriotycznych odbywać się będzie także w przeddzień 100 – tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na 10 listopada zaplanowano m.in.: Grę Patriotyczną “Historia jednego obrazu” oraz Grę Miejską “Droga do Niepodległości”. Ponadto – w nocy z 10 na 11 listopada odbędzie się X Jubileuszowy Nocny Rajd Listopadowy.

Szczegóły na plakacie poniżej.

45455272 1107699122723328 1248088960454885376 n Zamość: Uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PROGRAM]

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments