Wrócili z dwutygodniowego pobytu w USA (zdjęcia)

0
771

Powrót z Fountain Hills

Uczniowie zamojskich szkół wrócili z dwutygodniowego pobytu w USA, w Fountain Hills w stanie Arizona. Po powrocie do Zamościa opowiedzieli o swoich doświadczeniach z wymiany. W spotkaniu – w Sali Consulatus w Ratuszu – udział wzięli: Prezydent Andrzej Zastąpiło, dyrektor Wydziału Oświaty Agnieszka Kowal, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka, nauczyciele oraz rodzice. Było to robocze spotkanie, mające na celu zebranie pomysłów na organizację rewizyty, która odbędzie się w maju 2019 roku.

Pobyt w Arizonie był już drugim wyjazdem zorganizowanym w ramach współpracy miast partnerskich.

Fountain Hills jest miastem partnerskim Zamościa od 2014 roku. Jest to ponad 20-tysięczne miasto, którego symbolem jest fontanna. W ramach wzajemnej współpracy miast, promocji, kultury, oświaty, nauki, sportu i gospodarki, zamojska młodzież gościła u rodzin uczniów tamtejszej High School, czyli host families.

Po wielogodzinnym locie, uczniowie wraz z opiekunami wylądowali na lotnisku w Phoenix, gdzie zostali serdecznie przywitani przez swoje „host” rodziny, Konsula Honorowego RP Bogumiła Horchem wraz z małżonką Elżbietą Matej-Horchem i nauczycieli ze szkoły Fountain Hills High School, która zaprosiła Zamościan do Stanów.

Pierwszą wizytę w amerykańskiej szkole, zamojscy uczniowie, złożyli kolejnego dnia po przylocie. Poznali dyrektora placówki Dr. Cain’a Jagodzinskiego oraz nauczycieli Luke’a Salzmana i Cris’a Petersona. Na zaproszenie burmistrz Fountain Hills Lindy Kavanagh odwiedzili tamtejszy Urząd Miasta. 

Gospodarze zadbali, by pobyt Zamościan w ich mieście był niezwykle ciekawy. Młodzi Polacy mieli okazję obejrzeć eksponaty w lokalnym muzeum „The River of Time Museum”, zobaczyć jak pracują amerykańscy strażacy, a także obserwować paradę uliczną, w której brali udział ich koledzy z FH High School. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w OdySea Aquarium – największego akwarium w południowo-wschodniej części USA, a także wyprawa na Sunrise Peak oraz bezapelacyjnie, dwudniowa wycieczka do Sedony i Wielkiego Kanionu Kolorado.

Sednem wymiany było oczywiście poznanie amerykańskiego systemu nauczania i porównanie go z polską szkołą. Zamojscy licealiści uczestniczyli w lekcjach FH High School. Mieli okazję spotkania się z młodszymi Amerykanami z Middle School, by zaprezentować im najważniejsze fakty dotyczące rodzinnego Zamościa, Polski oraz zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas spotkania w Ratuszu, młodzi ludzie podkreślali pozytywne usposobienie Amerykanów, ich otwartość oraz serdeczność. Rzeczywistość, którą zastali za oceanem, nie różniła się od tej przedstawianej w amerykańskich filmach. Duże wrażenie na polskich uczniach zrobił system wysokich stypendiów, które otrzymują tamtejsi uczniowie, np. za opiekę nad kółkiem bibliotecznym, koordynację wymiany międzynarodowej, czy chociażby bycie szkolną maskotką. 

Istotnym aspektem, który docenili uczestnicy wymiany, jest nacisk na rozwój pasji, pielęgnowanie zainteresowań wśród młodzieży amerykańskiej. Dzięki uczestnictwu w lekcjach w szkole amerykańskiej, polscy uczniowie docenili poziom nauczania w naszych szkołach i stawiane im wymagania. Chcieliby jednak, by wzorem szkół w USA, nasz system edukacji dopuszczał więcej swobody np. w rozwijaniu pozaszkolnych umiejętności.

Młodzież z Zamościa, która uczestniczyła w wymianie ma teraz ponad pół roku, aby przygotować ciekawy program pobytu w Zamościu amerykańskich przyjaciół.

W wymianie udział wzięli uczniowie: Klaudia Bodys, Aleksandra Dembicka, Aleksandra Grula, Michał Krawiec, Gabriela Lewicka, Patryk Nosal, Wiktoria Pupiec, Dawid Szewczak, Jakub Szumowski, Weronika Walczak, Jakub Wituch, Michał Zabiciel.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments