Zamość: Ruszyły kontrole pieców. Strażnicy miejscy będą pobierać próbki popiołu do badań

1
821

Wraz z sezonem grzewczym rozpoczęły się kontrole domowych kotłowni. Teraz Strażnicy Miejscy będą mogli skuteczniej sprawdzić, czy mieszkańcy Zamościa nie spalają w swoich piecach niedozwolonych odpadów. Jeżeli zaistnieje podejrzenie, że mieszkaniec pali w piecu śmieci, a nie został złapany na „gorącym uczynku”, wtedy popiół z pieca zostanie poddany badaniom.

Jak informuje magistrat – Prezydent Miasta Zamość podpisze umowę z akredytowanym laboratorium, do którego będą trafiać próbki popiołu z domowych palenisk.

Koszt takiego badania to około 500 zł. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, kosztami zostanie obciążony właściciel domu. Ponadto – jak zapowiada magistrat – losowo wybrane próbki popiołu, odbieranego od mieszkańców przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., również będą kierowane do laboratorium. Wynik badań będzie również dowodem w sprawie, jeśli trafi ona do sądu. Wtedy mieszkańcowi grozi kara grzywny do 5000 zł.

Urząd Miasta przypomina, że funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Zgodnie z art. 379 Prawa Ochrony Środowiska, ma on prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym – zgodnie z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego – jest zagrożone karą do trzech lat więzienia. W przypadku, gdy mieszkaniec nie przyjmie mandatu sprawa trafia do sądu.

W razie wątpliwości czym wolno (a czym nie) palić w domowym piecu, warto skontaktować się z Biurem Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość, tel. 84 6772360.

Poprzedni artykułJuż dziś kolejna debata kandydatów na Prezydenta Zamościa. Tym razem w telewizji
Następny artykułNie będzie sortowni odpadów w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

a co z wypalaniem płyt wiórowych przez zamojskie firmy meblowe, czy to jest dozwolone?