Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze” w województwie lubelskim

0
938

Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze”. W jego ramach można uzyskać zwrot nawet 90% kosztów termomodernizacji domu. Program przewiduje dofinansowania m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Minister Środowiska RP Henryk Kowalczyk odwiedził województwo lubelskie. Podczas spotkań z przedstawicielami władz samorządowych zainaugurował program rządowy „Czyste Powietrze” w województwie lubelskim. W spotkaniach towarzyszył mu radny województwa lubelskiego Michał Mulawa.

Wśród prelegentów spotkania znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski, a także Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w województwie lubelskim.

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program Czyste Powietrze ma charakter kompleksowy, ma łączyć wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych – Beneficjentami będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł – powiedział minister Kowalczyk.

Michał Mulawa, radny Sejmiku województwa lubelskiego podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali – celem programu jest oczywiście zmniejszenie szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza ale także celem jest podniesienie komfortu życia Polaków – zaznacza radny Mulawa. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom – to kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku – zaznacza Mulawa i dodaje, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisje zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu odpowiadają w ponad 30% domy prywatne.

Leszek Kowalczyk, koordynator okręgowy programu w województwie lubelskim, poinformował że przedstawiciele WFOŚ-u przeprowadzą szkolenia w każdej gminie i w każdym mieście naszego regionu – podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu a także analizowany będzie wniosek, specjaliści udzielą wskazówek jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia w gminach będą też okazją do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów programu, które wykorzystamy żeby maksymalnie go udoskonalić i dostosować do oczekiwań Polaków – powiedział Leszek Kowalczyk.

Leszek Kowalczyk wyjaśnił też, jak będzie wyglądała procedura składania wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów. Według szacunków program obejmie około 3-4 mln domów jednorodzinnych.

Zachęcam właścicieli domów jednorodzinnych z Zamościa oraz powiatów zamojskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego oraz biłgorajskiego do ubieganie się o dofinansowanie na docieplenie budynków oraz wymiany pieców. W najbliższym czasie odbędą się spotkania w każdej gminie na które serdecznie zapraszam – dodaje minister Kowalczyk.

Harmonogram spotkań znajduje się na stronie http://www.wfos.lublin.pl/aktualnosci/program-czyste-powietrze-harmonogram-szkolen-w-gminach.html

 

Poprzedni artykułZnamy kandydatów na radnych Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej. [PUBLIKUJEMY LISTĘ]
Następny artykułPierwsza na Zamojszczyźnie tężnia solankowa już działa!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments