„Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” Wystawa w Arsenale [ZDJĘCIA]

0
547
GAIA

Rok 2018 to nie tylko 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Z tej okazji Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotowało wystawę „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku”. Wczoraj (12 września) odbyło się otwarcie ekspozycji.

Wystawa przedstawia wizerunki kobiet, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę o niepodległość i równouprawnienie. Toczona była ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Część I opowiada o żołnierkach, które angażowały się w działalność niepodległościową: Emilii Plater i Annie Pustowójtównie, obok nich Joanna Żubrowa – kobieta, która jako pierwsza otrzymała order Virtuti Militari. Część II wystawy poświęcona jest działalności konspiracyjno-bojowej kobiet oraz wsparciu organizacji kobiecych dla czynu legionowego podczas I wojny światowej. Część III opowiada o kobietach walczących o zachowanie tożsamości narodowej piórem oraz o działaczkach oświatowych na wsi. Część IV dotyczy kontynuacji walki w czasie II wojny światowej. Przedstawiona jest w ujęciu ogólnym, przez ukazanie historii Ireny Sendlerowej jak i lokalnym, prezentując postać Róży Zamoyskiej i Wandy Madlerowej.

Na wystawie zaprezentowane zostały oryginalne suknie z przełomu XIX i XX wieku. Stroje pochodzą z kolekcji prywatnej należącej do Anny Moryto ze Skórzewa koło Poznania. Zachowane stroje z lat 1800-1900 są rzadko spotykane i praktycznie nie występują w handlu antykwarycznym. Tego typu eksponaty znajdują się w niektórych muzeach, ale ze względów konserwatorskich są niezbyt często pokazywane publiczności.

Wystawę dopełniają eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamojskiego i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Jest to m.in. kilka przykładów krótkiej broni palnej. Od pistoletów skałkowych po niewielkie pistolety tzw. „kamizelkowe”. Na wystawie znajdą się również przykłady biżuterii noszonej w latach żałoby narodowej 1861 – 1862, później nazwanej biżuterią żałobną lub tzw. czarną biżuterią.

Wystawę będzie można zwiedzać do 14 grudnia 2018 r.

Projekt oraz wystawa dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Fot. Katarzyna Wójtowicz

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments