Na Rynku Wielkim stanie multimedialna „Ławka Niepodległości”.

0
504
źródło: Mon.gov.pl

W maju tego roku na Rynku Wielkim w Zamościu stanęła “Budka Niepodległości” – przearanżowana budka telefoniczna, w której wysłuchać możemy historii opowiadanych przez bohaterów mających wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Teraz do “Budki” dołączy “Ławka Niepodległości”.

Ławka Niepodległości to pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek pomnikowych.

Jak informuje rzecznik zamojskiego ratusza, Marek Gajewski – Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk złożył wniosek o dotację ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę multimedialnej „Ławki niepodległości”. Dotacja dla samorządu może wynieść nawet 80% kosztów budowy.

– Wstępnie na lokalizację wytypowano rabatę na Rynku Wielkim – zamiast części istniejących siedzisk naprzeciw Ratusza – dodaje Gajewski

Wcześniej Ministerstwo rozstrzygnęło konkurs na projekt ławki. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną pani Marcie Rosiak za nowatorski projekt ławki pomnikowej. “Jurorzy nagrodzili jasność przekazu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozwiązania ułatwiające użytkownikom dostęp do multimediów m.in. Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED” – czytamy na stronie MON.

Poniżej projekt ławki, która stanie także w Zamościu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments