Przywódca gwardii cesarskiej w zamojskim Parku

7
1079

W Parku Miejskim stanęła rzeźba autorstwa zamościanina Igora Klukowskiego. Rzeźba wykonana jest z mieszanki betonu poddanej specjalnej obróbce.

Rzeźba inspirowana jest historią Świetego Sebastiana, który był przywódcą gwardii rzymskiego cesarza Marka Aurelego Probusa. Św. Sebastian za wyznawanie nauki Chrystusa został skazany na śmierć. Przywiązano go do słupa i przeszyto strzałami. Dzięki pomocy i opiece pewnej kobiety, cudem ozdrowiał. Po powrocie do zdrowia, zarzucił Cesarzowi barbarzyństwo wobec chrześcijan, W 288 roku został skazany na śmierć przez pałowanie.

“W tym miejscu przedstawiam Świętego obdartego z szat z licznymi ranami po strzałach, lecz mocnego w wierze” – dowiadujemy się ze słów autora, którymi opatrzono monument.

Św. Sebastian należy do najbardziej znanych świętych kościoła katolickiego. W zamojskim Parku, jego rzeźba została posadowiona u szczytu schodów parkowych.

 

 

7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

To niesamowita koincydecja. Nie samowite. I on tak stoi i nawiązuje?

Anonimowo
Reply to  Anonimowo

Boski koment 🙂 hehe dobre. Pozdro

Anonimowo

taki nagi bez koszulki konstytucja?

Anonimowo

ha ha ha ha ha ha ha

Anonimowo

Mimo, że nie znam się na sztuce to jestem pod wrażeniem pomysłu wykonania tej rzeźby. Mam nadzieje, że zobaczymy jeszcze inne tego typu prace w Zamościu.

Anonimowo

Świetnie, że młodzi, utalentowani ludzie chcą uatrakcyjnić miasto. Mi ten pomysł bardzo się podoba;)

Anonimowo

Z całym szacunkiem dla autora… lepiej było nazwać tę rzeźbę ‘nagi mężczyzna bez rąk’ niż posługiwać się imieniem Świętego z którym wizerunek ten ma tylko tyle wspólnego, że jest goły ‘jak święty turecki’… Maszkaron, niestety….