„Budowlanka” – dostępna i atrakcyjna szkoła

0
608

 

Od nowego roku szkolnego na uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu, czyli zamojskiej „Budowlanki”, czeka szereg udogodnień, które znacząco wpłyną na jakość nauczania i podniosą komfort przebywania w murach szkoły. Miasto Zamość w latach 2017-2018 przy współudziale Szkoły, realizuje projekt unijny „Udostępnienie obiektów szkolnych dla osób niepełnosprawnych oraz doposażenie pracowni dydaktycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu”, będący odpowiedzią na potrzeby uczniów, nauczycieli i rodziców. Na budowę windy udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. 

dsc 1366  „Budowlanka” – dostępna i atrakcyjna szkoła

– Inwestujemy w bazę dydaktyczną ZSP Nr 4: doposażamy pracownie dydaktyczne w nowoczesny sprzęt i przystosowujemy obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferta edukacyjna szkoły stanie się bardziej atrakcyjna. Młodzież będzie mogła rozwijać kompetencje kluczowe, niezbędne do poruszania się na dzisiejszym wymagającym rynku pracy. Program nauczania wzbogaci się o nowe elementy wsparcia dla uczniów z naciskiem na technologie informacyjno-komunikacyjne. Wierzę, że projekt wpłynie pozytywnie na życie młodych ludzi – mówi Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk. 

Dzięki pozyskanym środkom udało się utworzyć pracownię biologiczną, doposażyć pracownię geograficzną oraz pracownię informatyczną wraz z modernizacją serwerowni. Nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, które posłużą uczniom „Budowlanki” na lekcjach biologii, geografii i informatyki to m.in.: mikroskopy i preparaty mikroskopowe, lornetki, lupy, odczynniki, modele szkieletu i serca człowieka, kompasy, globusy, zestawy skamieniałości i minerałów, atlasy, laptopy z oprogramowaniem, kamera 4k, aparaty fotograficzne, nagłośnienie oraz tablice interaktywne. Pozyskane pieniądze pozwoliły na gruntowną modernizację sieci teleinformatycznej w szkole, która została odpowiednio zabezpieczona.

Poprzez realizację projektu z wykorzystaniem środków unijnych i PFRON, oferta edukacyjna szkoły stała się bardziej atrakcyjna, a infrastruktura została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sanitariaty zostały dostosowane tak, aby wygodnie korzystać z nich mogły osoby z niepełnosprawnością. Nowe szerokie drzwi, antypoślizgowe posadzki, umywalki na odpowiedniej wysokości, to rozwiązania, które ułatwią poruszanie się i korzystanie osobom z dysfunkcjami ruchu. Dzięki windzie, uczniowie z niepełnosprawnością, będą mieli ułatwiony dostęp do części szkoły, która znajduje się na pierwszym i drugim piętrze.

dsc 1394  „Budowlanka” – dostępna i atrakcyjna szkoła

Nauczyciele będą mieli do dyspozycji nowy sprzęt m.in. komputery przenośne, nowoczesne aparaty fotograficzne czy kamery 4k, dzięki którym prowadzone lekcje staną się atrakcyjniejsze.

Wartość całego projektu to ponad 700 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 wyniosła ponad 600 tysięcy złotych, a środki pochodzące z PFRON, to ponad 120 tysięcy złotych. Autorzy projektu oszacowali, że rocznie z całego pakietu nowych rozwiązań korzystać będzie 434 uczniów.

dsc 1387  „Budowlanka” – dostępna i atrakcyjna szkoła

Poprzedni artykułErasmus +, czyli przyjemne z pożytecznym
Następny artykułKoncert orkiestr wojskowych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments