Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią”

0
411

Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią”

Rozpoczęła się 6. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Wydarzenie zainaugurowała projekcja filmu „Niedokończone msze wołyńskie” oraz spotkanie z reżyserem filmu Maciejem Wojciechowskim. Pierwszy dzień festiwalu upłyną pod znakiem pozakonkursowego przeglądu TVP Historia dla Niepodległej, w ramach którego zaprezentowano 4 przedpremierowe filmy nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przegląd był jednocześnie zapowiedzią nadchodzącego nowego sezonu w TVP Historia. Gościem pokazu był Piotr Legutko – Dyrektor TVP Historia .

„Niedokończone msze wołyńskie” to film o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Polakach  zgromadzonych w kościołach i klasztorach. Narracja skupia się głównie na wydarzeniach jakie miały miejsce w polskich kościołach  11 lipca 1943 roku kiedy to oddziały OUN-UPA napadły na 5 kościołów w trakcie mszy: w  Porycku, Krymnie, Chrynowie, Zabłoćcach, Kisielinie.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” potrwa do 18 sierpnia 2018. To jedyne  w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. Na przestrzeni ostatnich lat konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości. Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w  Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

spotkanie z m wojciechowskim 2 Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią”

pierwsza projekcja festiwalowa Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią”
????????????????????????????????????

maciej wojciechowski Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią” a bubela p legutko Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią” 6zff plansza Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią” 6 spotkania z historia800 Rozpoczęły się 6. „Spotkania z historią”

Poprzedni artykułŚwięto Wojska Polskiego w Zamościu (filmy i zdjęcia)
Następny artykułFilmowe Lato z Orange i Multikinem w Zamościu. Bezpłatne plenerowe projekcje największych filmowych hitów!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments