W Mokremlipiu odprawiono mszę w intencji komunistycznego działacza Edwarda Gierka.

0
900
Fot. Wikipedia

W Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Mokremlipiu (Gmina Radecznica) odprawiono mszę świętą w intencji I Sekretarza KC PZPR – Edwarda Gierka. W nabożeństwie udział wzięli członkowie SLD z naszego regionu.

Mszę świętą, która odbyła się 29 lipca, a więc w 17. rocznicę śmierci komunistycznego działacza zamówił mieszkaniec Gminy Radecznica. Proboszczowi przedstawił pismo uzasadniające takowa intencję mszalną, w którym wyliczył liczne zasługi Edwarda Gierka dla Polski, a szczególnie dla Polskiej wsi. W nabożeństwie udział wzięły delegacje Sojuszu Lewicy Demokratycznej różnego szczebla. Gminną Organizację SLD w Radecznicy reprezentował Bolesław Kołtun. Przedstawicielką Powiatowego SLD była Gertruda Miarowska z Nielisza. W mszy uczestniczyła także wiceprzewodnicząca Rady miejskiej SLD w Zamościu – Agnieszka Klimczuk.

Edward Gierek (ur. 6 stycznia 1913 w Porąbce – ob. dzielnica Sosnowca, zm. 29 lipca 2001 w Cieszynie) – polski polityk, działacz komunistyczny, w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR, był posłem na sejm PRL przez 8 kadencji. Członek Rady Państwa (1976–1980), w latach 1971–1981 członek prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

Tzw. gierkowska dekada, czyli okres sprawowania przez Edwarda Gierka władzy w latach 1970–1980, charakteryzował się w pierwszej połowie dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski, aby w drugiej połowie zakończyć się wieloaspektowym kryzysem gospodarczym, który w efekcie doprowadził do kresu jego rządów oraz w dalszej perspektywie do upadku systemu socjalistycznego w Polsce (za: Wikipedia).

 

Poprzedni artykułPogrzeb Kory w środę. Mąż artystki dziękuje lekarzom z Zamościa
Następny artykułZamość: Kibice Hetmana Zamość przygotowują wyjątkową oprawę z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments