Wielkie święto kina w Zwierzyńcu. Wkrótce rusza 19. edycja Letniej Akademii Filmowej. [SPOT]

0
662

Podczas 19. edycji Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu pokazanych zostanie ponad 300 filmów. Plenerowym projekcjom filmowym, jak zawsze towarzyszyć będą warsztaty, spotkania z krytykami filmowymi, koncerty i spektakle.

Tegoroczna Letnia Akademia Filmowa odbywać się będzie w dniach 3 – 12 sierpnia.

Na wielkie święto kina do Zwierzyńca przyjedzie wielu znakomitych gości związanych ze światem filmu, m.in.: Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Jowita Budnik, Adam Sikora, Robert Gliński, Feliks Falk, Paweł Mossakowski.

Podczas 19. odsłony LAF uznani krytycy filmowi wygłoszą ponad 60 prelekcji przed prezentowanymi filmami. Odbędzie się 20 spotkań z reżyserami filmowymi oraz 10 imprez towarzyszących – koncertów i spektakli.

A co w programie tegorocznej LAF? Dla miłośników kina przygotowano 23 cykle filmowe.

W jednym z nich zatytułowanym Jan Svěrák – Człowiek z Oskarem, znajdzie się pięć filmów tego wybitnego i cenionego twórcy, w tym nagrodzoną Oscarem “Kolę”.

W cyklu „Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą” przedstawiona zostanie sylwetka polskiego dokumentalisty tworzącego głównie w USA. W swoich filmach konsekwentnie zajmuje się problemami współczesności, jak również budzącymi emocje epizodami z historii najnowszej.

Kolejny prezentowany w Zwierzyńcu twórca, Adam Sikora, dał się poznać „z obu stron kamery”. Przede wszystkim jest wybitnym operatorem filmowym, zapraszanym do współpracy przez cieszących się uznaniem reżyserów. Od pewnego czasu próbuje swoich sił na polu reżyserii filmowej. I w tej właśnie roli zaprezentuje się w Zwierzyńcu.

Cykl „1968 – duch rewolty” dedykowany jest pamiętnemu rokowi, który przyniósł pokoleniowy bunt przeciwko politycznym systemom i establishmentowi na całym świecie. Jego skutki dopuściły do głosu kontrkulturę, przeorały świadomość i obyczajowość młodego pokolenia.

Jako „Noblista na ekranie” wystąpi Bob Dylan. Autor i wykonawca kultowych songów, towarzyszących hipisowskiej generacji, miał też na swoim koncie przygody z kinem. Jako muzyk, aktor, reżyser i bohater filmowy. Bob Dylan czyli cztery w jednym.

Nowym pomysłem na afiszu LAF będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Znany krytyk filmowy wybierze swoje ulubione, polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z LAF festiwali (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). 

Szczegóły programu 19. edycji LAF znajdziecie TUTAJ

Poprzedni artykułNajnowsze oferty staży w Zamościu i regionie
Następny artykułZłoto dla Dominika!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments