Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa (dużo zdjęć)

0
1087
GAIA

W dniach 21-22 lipca na błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie odbyło się niezwykłe widowisko plenerowe „Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa”.

Dokładnie 1000 lat temu w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Barwnie opisywana przez średniowieczne źródła potyczka wojsk Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego zakończyła się szybkim zwycięstwem przyszłego króla Polski.

Dwudniowe świętowanie tysiąclecia zwycięstwa nad Bugiem to mnóstwo atrakcji, nie tylko historycznych. Widzowie mogli oglądać rekonstrukcję obozów wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, a także kramów i pracowni rzemieślniczych oraz średniowiecznej karczmy. Odbyły się warsztaty tańca dawnego, współzawodnictwo na  torze łuczniczym i oszczepniczym. Dla dzieci przygotowano specjalny historyczny plac zabaw. Pokazano historię oręża i dawnych technik walki – pieszej oraz przy wykorzystaniu jazdy. Odbyły się turnieje bojowe drużyn wojów i łuczników.

Punktem kulminacyjnym była oczywiście niedzielna fabularyzowana inscenizacja bitwy nad Bugiem pomiędzy wojskami Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników 

Do udziału w bitwie zaangażowanych zostało pół tysiąca osób, rekonstruktorów z terenu całej Europy. W inscenizacji wzięli udział wojowie piesi i konni. Widowisko miało przygotowaną ciekawą oprawę lektorską, nawiązującą do znanych źródeł historycznych.

Nie zabrakło nagród dla najdzielniejszych i najsprawniejszych wojów turniejów konnych i strzelniczych. Do wspólnej zabawy zachęcał zespół muzyki dawnej Huskarl z Gniezna. W sąsiedztwie historycznych obozowisk, 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie prezentował współczesne wyposażenie bojowe.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments