Połączeni historią, zostaną upamiętnieni w Szczebrzeszynie

0
640
fot. archiwum

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość zaprasza na obchody 74. rocznicy wkroczenia do Szczebrzeszyna oddziału dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”.

Uroczystości w niedzielę 22 lipca rozpocznie msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 9 pp AK, która zostanie odprawiona w kościele św. Mikołaja w Szczebrzeszynie o godz. 10.30. Po mszy, jej uczestnicy przejdą pod tablicę Tadeusza Kuncewicza i Pomnik Polski Walczącej, gdzie będzie miało miejsce złożenie kwiatów, przemówienia okolicznościowe, ceremoniał wojskowy, a na zakończenie rekonstrukcja wydarzeń historycznych.

O 12.30 uczestnicy uroczystości przejdą na teren Zespołu Szkół Nr 2 im. Z. Klukowskiego, by tak obejrzeć inscenizację potyczki zbrojnej oddziału partyzanckiego. Organizatorzy zapraszają na grochówkę żołnierską oraz do uczestnictwa w występie muzycznym orkiestry dętej “Echo Kniei”.

Tegoroczne uroczystości przyjmą szczególny charakter, z uwagi na przyjazd do Szczebrzeszyna wnuka dra Zygmunta Klukowskiego, Andrew Klukowskiego, który wraz z siostrą Helen Klukowski-May wyrazili zgodę na wznowienie, wydanie przez ŚZŻAK O/Z, fundację Szczebrzeszyn Kultur oraz RPN Materiałów do dziejów Zamojszczyzny w latach wojny 1939-1944. Zbiór ten, w latach 1945-1947, zebrał, opracował i wydał dr Zygmunt Klukowski. Na ww. „Materiały” składają się Terror niemiecki na Zamojszczyźnie 1939-1944 – Zamość 1945, Zamojszczyzna w walce z Niemcami 1939-1944 – Zamość 1946, Niemcy i Zamojszczyzna 1939-1944 – Zamość 1946 oraz Dywersja na Zamojszczyźnie 1939-1944 – Zamość 1947. Publikacja ta stanowi bardzo cenny zbiór relacji, wspomnień i fragmentów pamiętników świadków historii z okresu niemieckiej okupacji Zamojszczyzny.

Będzie to pierwsze, od czasu jedynego powojennego wydania, wznowienie kompletnej tekstowo, 4-tomowej pozycji.

Książki zostaną wydane staraniem współpracujących ze sobą organizacji oraz instytucji: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Roztoczańskiego Parku Narodowego, fundacji Szczebrzeszyn Kultur. Dedykację do nich napisał wnuk doktora, Andrew Klukowski. Organizatorzy mają nadzieję, że książki zostaną przekazane i podpisane przez niego w trakcie organizowanych uroczystości w Szczebrzeszynie.

Uroczystości organizowane są przy wsparciu współorganizatorów: Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz instytucji pozarządowym w tym, m.in. fundacji Szczebrzeszyn Kultur, odbędą się już po raz piąty.

Poprzedni artykułPlaża Open na Rynku Wielkim (zdjęcia)
Następny artykuł“Folkowisko” w Wierzchowinach – swojska impreza plenerowa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments