„Italia” w Ratuszu.

0
459
GAIA

Kolejna znakomita atrakcja przygotowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne! Już w najbliższy piątek, 6 lipca o godzinie 17:00, w Galerii Fotografii „Ratusz” odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego, pt. „Italia 1957”.

W latach pięćdziesiątych, kiedy wycieczki poza granice kraju stały się dla Polaków możliwe, Wojciech Plewiński udał się w swoją pierwszą zagraniczną podróż – wraz z kilkudziesięcioma innymi fotografami wybrał się do Włoch. Przywiózł ze swoich włoskich wakacji imponującą kolekcję zdjęć. Fotografował miasta, ulice, sklepy, ludzi. Na zdjęciach można zobaczyć Udine, Wenecję, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol, Capri, Asyż, Perugię, Montecassino i San Marino.

Wojciech Plewiński

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek ZPAF oraz FIAP. Współpracował Tygodnikiem Powszechnym, tygodnikiem Przekrój, z Wydawnictwem Muzycznym. Autor zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, im. J. Słowackiego, Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Twórca wielu cykli fotograficznych. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, we Francji, w Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, w Meksyku, Hongkongu. Jego prace znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Odznaczony złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą prasową za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979).

W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury. W roku 2016 Wydawnictwo Znak opublikowało “Migawki – wspomnienia fotografa”. W 2017 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments