Tomasz Stockinger i Siggy Davis w spektaklu “Moonlight Vehicle” na deskach ZDK

0
427

“Moonlight Vehicle” to kolejny spektakl Zamojskiego Lata Teatralnego. Widowisko aktorsko – wokalne z udziałem Tomasza Stockingera i Siggy Davis, będzie można oglądać na  już we wtorek, 19 czerwca (początek godz. 19.00) w Zamojskim Domu Kultury. 

Moonlight Vehicle to świetna muzyka Gershwina, jazzowe wykonania – w tym duety wokalne, piękne stroje – prosto z pracowni strojów historycznych, projekcje i znakomity scenariusz.

Ameryka, lata dwudzieste XX wieku – czasy prohibicji, pierwszych samochodów i ery jazzu. On jest synem imigrantów fascynującym się muzyką, głównie europejską i klasycznym jazzem. Pracuje jako “przegrywacz”, czyli osoba, która w wydawnictwach muzycznych prezentuje utwory klientom, a dorabia koncertując jako wokalista w klubach w USA. Nie potrafi pogodzić się ze zmieniającym się wokół światem, pędem za nowinkami, szczególnie w dziedzinie muzyki. Jego rola  – “nośnika dźwięku” słabnie wraz z nadchodzącym czasem gramofonów i płyt. Frank nie znosi ekstrawagancji na scenie oraz muzyki improwizowanej, uważa je za przejaw arogancji wobec słuchaczy. Sam śpiewając nie zmienia ani jednej nuty zapisanej przez kompozytora i zawsze trzyma bezpieczny dystans z publicznością. Przeciwieństwem głównego bohatera jest Martha – afroamerykanka, wokalistka z Nowego Jorku, która koncertując z kontrabasistą, również w klubach USA, “wchodzi w drogę” Frankowi i zabiera mu publiczność. Ekstrawagancki ubiór  charyzmatycznej wokalistki, jej energetyczny i bezpośredni kontakt z publicznością, a do tego  niepohamowane improwizacje muzyczne doprowadzają do szału naszego bohatera. Podczas wciągającej fabuły i wielu zwrotów akcji Frank przełamuje swoje stereotypy i … występuje na jednej scenie z afroamerykanką.

Wystąpią: Tomasz Stockinger, Siggy Davis

Muzyka – George’a Gershwina

Scenariusz – Karol Srebrzyński

Kontrabas – Stan Michalak

Fortepian – Stefan Gąsieniec

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sekretariacie ZDK i na www.biletyna.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments