Ważna decyzja przed nauczycielami – kiedy na emeryturę?

0
300
Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Niektórzy pedagodzy muszą już teraz zdecydować, czy chcą przejść na emeryturę nauczycielską. Czas na złożenie wniosku o takie świadczenie mają tylko do końca sierpnia tego roku. W podjęciu decyzji pomogą szkolenia ZUS, jedno z nich odbędzie się w Zamościu.

O emeryturę z Karty Nauczyciela można wystąpić przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. A ten został niedawno obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przepisy zostawiły jednak furtkę dla pewnej grupy pedagogów, by nie stracili z dnia na dzień szansy na nauczycielską emeryturę. 

Chodzi o tych, którzy już ukończyli lub ukończą 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) do 31 sierpnia 2018 roku, a nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego przed 1 października 2017 roku. Mogą złożyć wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeszcze tylko do 31 sierpnia 2018 roku. Najpóźniej do tego dnia muszą również rozwiązać stosunek pracy. 

Emeryturę z Karty Nauczyciela oblicza się według tzw. starych zasad. Zupełnie inaczej liczy się emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Różnica może wynieść nawet kilkaset złotych. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla innego – powszechna. Dlatego warto sprawdzić prognozowaną wysokość obu wariantów, np. w kalkulatorze na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W placówkach ZUS można też skorzystać z pomocy doradców emerytalnych. 

Instytucja zaprasza nauczycieli także na szkolenie do swojej siedziby w Zamościu. Tematem będą emerytury dla nauczycieli. Spotkanie odbędzie się 14 czerwca, o godz. 13.00 w sali konferencyjnej zamojskiego ZUS, na pierwszym piętrze. Organizatorzy przyjmują zapisy pod numerem telefonu 84 627 13 33.

źródło: ZUS

Poprzedni artykułNa Łanowej praca wre
Następny artykułRowerowy wypad rodzinny
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments