Gmina Zamość: Festyn z okazji Dnia Samorządu. Będą Koncerty, wystawy, konkursy, zabawy

0
725

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego – tak zdecydował polski Parlament w 2000 roku na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych, które odbyły się tego dnia w 1990 r. Gmina Zamość celebrowała Dzień Samorządu od kilku lat we wsi Płoskie, organizując tam festyn rodzinny. W tym roku gminne obchody przeniosą się po raz pierwszy do wsi Wysokie pod Zamościem, gdzie Dzień Samorządu będzie fetowany wspólnie z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika. W Wysokiem bowiem znajduje się jedyny w Gminie Zamość obiekt, pełniący funkcję muzeum, Regionalna Izba Pamięci.

Wprawdzie główny festyn zaplanowano na niedzielę, 27 maja 2018 r., to jednak pierwsze atrakcje odbędą się już w sobotę pod wieczór w ramach „Nocy z Regionalną Izbą Pamięci”. Opiekujący się obiektem i ekspozycją Izby mieszkańcy Wysokiego zapraszają w godzinach 17:00-00:00 do wspólnego spędzenia czasu w miejscu, gdzie zgromadzono już ponad 1000 starych przedmiotów z zamojskich wsi. Oprócz zwiedzania Izby, program „Nocy” przewiduje m.in. koncert zespołu ludowego „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii oraz biesiadę z pajdą swojskiego chleba ze smalcem. Od niedawna, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”, przy Regionalnej Izbie Pamięci funkcjonuje wolnostojący piec chlebowy na drewno do tradycyjnego wypieku wiejskich bochenków. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich korzysta z niego nader często i w zgodzie z tradycją.

Główny festyn z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Dnia Muzealnika rozpocznie się w niedzielę o 14:00. Program sceniczny ukaże ułamek bogatego życia kulturalnego Gminy Zamość. Spośród kilkunastu grup artystycznych i solistów gminnych tego dnia w Wysokiem wystąpi 6 podmiotów, w tym „Show Men Szopinek”, „Ale Cantare” i raper LISU ZTW, a w roli gwiazdy w ponad godzinnym programie zaprezentuje się gościnnie, znany nie tylko w Polsce, Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamojskiego Domu Kultury. Szczegółowy program sceniczny jest na plakacie.

Swoje stoiska wystawią m.in. instytucje, organizacje i kluby sportowe, działające na terenie Gminy Zamość, a dla chętnych organizatorzy przygotowali grę terenową z elementami wiedzy o gminie i Samorządzie Gminy Zamość. Gminni druhowie ochotnicy z OSP też zamierzają pochwalić się najnowszymi strażackimi wozami bojowymi.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, będą gry i konkurencje sprawnościowo-rekreacyjne z nagrodami, animacje, warsztaty, mega-bańki mydlane i kręcenie balonowych postaci. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość przygotuje literacką zabawę fantową, a miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich wraz z aktywnymi mieszkańcami i Stowarzyszeniem „Wysokie nad Łabuńką” szykują wystawy tematyczne oraz degustacje regionalnych dań.

Organizatorzy zadbali też o akcenty niepodległościowe – z okazji Roku Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzi radni z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość będą rozdawać biało-czerwone chorągiewki i flagietki samochodowe, a jeśli pogoda pozwoli, to kilkaset biało-czerwonych balonów z helem zostanie „uwolnionych do nieba”.

Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika w Wysokiem w Gminie Zamość potrwa prawie do godziny 20:00.

dzien samorzadu i muzealnika 2018 Gmina Zamość: Festyn z okazji Dnia Samorządu. Będą Koncerty, wystawy, konkursy, zabawy

 

Poprzedni artykułWoj. lubelskie. Pogoda nie będzie nas rozpieszczać
Następny artykułLech Wałęsa dziś w Zamościu, jutro w Werbkowicach.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments