Dlaczego warto się uczyć języka francuskiego?

1
1945
GAIA

Dlaczego warto się uczyć języka francuskiego?

Właśnie rozpoczęły się zapisy do klas pierwszych w Szkole Podstawowej Nr 4 w Zamościu. W jednej z nich, o profilu językowym, dzieci będą się uczyły dwóch języków zachodnioeuropejskich: angielskiego i francuskiego. Zapewne wielu rodziców zastanawia się czy warto, aby ich dzieci uczyły się francuskiego. Angielski to standard, ale francuski…? 

Oto pięć powodów, dla których warto rozpocząć naukę języka Molière’a:

1. Znajomość francuskiego to inwestycja w przyszłość dziecka.

We współczesnym świecie, znajomość jednego języka obcego (tj. angielskiego) nie wystarcza. Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce i piątą potęgą ekonomiczną świata. Znajomość francuskiego i angielskiego daje możliwość studiowania na prestiżowych uczelniach we Francji i krajach frankofońskich oraz jest atutem przy znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia np. w instytucjach europejskich i międzynarodowych.

2. Znajomość francuskiego to okno na świat.

Obok angielskiego, język francuski jest jedynym, którym mówi się na pięciu kontynentach. Posługuje się nim 200 milionów ludzi w 68 krajach. Znajomość francuskiego otwiera dostęp do ponad 170 milionów serwisów internetowych w tym języku.

3. Znajomość francuskiego pomaga w nauce innych języków.

Nawet nie wiemy, ile znamy w języku polskim słów pochodzących z francuskiego: apaszka, afisz, balkon, dama, etykieta, fotel, gabinet, magazyn, makijaż, perfumy, restauracja, szosa, wazon… i wiele innych, nie mówiąc o takich, które funkcjonują w niezmienionej formie ortograficznej jak np. savoir-vivre, jury, déjà-vu. Dzięki znajomości francuskiego łatwiej uczyć się innych języków romańskich np. hiszpańskiego czy włoskiego, ale także angielskiego, w którym jest ok. 10 tysięcy zapożyczeń z francuskiego. 

4. Znajomość francuskiego daje możliwość swobodnego podróżowania po Francji i krajach frankofońskich oraz dostęp do kultury krajów francuskojęzycznych.

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, a francuski jest uznawany za język dyplomacji i kultury. O ile przyjemniej jest zwiedzać Paryż i inne regiony Francji, mając nawet podstawową znajomość języka francuskiego! A jaka frajda, gdy zrozumiemy słowa piosenki śpiewanej przez Zaz czy Garou!

5. Francuski jest językiem przyjemnym do nauki.

Wbrew obiegowej opinii, język francuski wcale nie jest taki trudny. Jest melodyjny, delikatny i… romantyczny. Poprzez zabawy i piosenki w języku francuskim można już od pierwszych klas szkoły osłuchać się z poprawną wymową, nauczyć słówek i struktur pozwalających na podstawową komunikację.

Ponadto, język francuski to język dyplomacji, a także ludzi nietuzinkowych, pragnących się wyróżnić. Znajomość języka francuskiego nie jest dziś wymogiem. To przywilej!

[materiał Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu]

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Moim zdaniem zdecydowanie język niemiecki, który do tej pory nauczany jest w szkole okazuje się bardziej potrzebny w życiu od francuskiego. Państwo bogatsze, stabilniejsze i więcej Polaków tam pracuje. Uczyłem się francuskiego w szkole i potem musiałem płacić za dodatkową naukę niemieckiego. Poco to zmieniać?