Trójka uczniów I LO w Zamościu: Barbara Ptak, Justyna Nadłonek i Dominik Dębiński postanowiła wziąć udział w ogólnopolskiej olimpiadzie “Zwolnieni z teorii”. W jej ramach przez ostatnie kilka miesięcy licealiści realizowali swój autorski projekt społeczny pn. “Nie Jestem Byle Kim”. Prowadzili wykłady i warsztaty w zamojskich szkołach średnich, podczas których motywowali młodzież do zwiększenia poczucia własnej wartości, walki z kompleksami oraz odnalezienia pasji. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem – w spotkaniach udział wzięło ponad 1,5 tysiąca uczniów. Dziś licealiści podsumowali swój projekt podczas gali w Zamojskim Domu Kultury.
Celem projektu “Nie Jestem Byle Kim” jest zwiększenie samooceny odbiorców, nauka przemyślanego podejmowania decyzji, odnalezienie pasji, nauka fizycznej techniki zwiększenia pewności siebie.
–W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy obligowani do podejmowania decyzji na temat naszego życia. W natłoku bodźców i wzorców, nierzadko nie umiemy w pełni ocenić swoich możliwości, kierujemy się wyborami większości lub pozostajemy bierni, co prowadzi do rosnącego niezadowolenia z poziomu swojego życia. Nasz projekt ma na celu zapobieganie takiemu zjawisku – tłumaczą licealiści.
Oprócz prowadzenia warsztatów, młodzi ludzie stworzyli także specjalny fanpage na Facebooku oraz kampanię plakatową i billboardową. – Akcja miała na celu pokazać wyjątkowość zwykłych ludzi, przedstawić historię osób z plakatów, ukazać przedstawicieli różnych zawodów w trochę odmiennym świetle – z tej wyjątkowej, często niedostrzeganej strony. Akcja odbiła się szerokim echem i cieszyła tak dużym zainteresowaniem (najlepszy post zobaczyło prawie 5 000 osób) – opowiadają licealiści.
Zwieńczeniem działań była dzisiejsza gala na którą ekipa “Nie Jestem Byle Kim” zaprosiła osoby pochodzące z naszego regionu, które osiągnęły szeroko pojęty sukces. Gośćmi wykładu finałowego byli: Michał Zachwieja – fotograf, który współpracuje m.in. z czołowymi światowymi markami sportowymi jak również znanymi osobami polskiej sceny muzyki hip-hop, Lech Nitecki – właściciel sklepu internetowego www.ogrodosfera.pl, który obecnie jest jednym z największych w branży ogrodniczej w Polsce oraz Paulina Mikuła, absolwentka polonistyki na UW, autorka książki o języku polskim oraz youtuberka prowadząca kanał ‘Mówiąc inaczej’.
Choć dzisiejsza gala, była podsumowaniem akcji, nie oznacza to, że społeczna działalność licealistów dobiegła końca. Basia, Justyna i Dominik rozważają bowiem kontynuację przedsięwzięcia.
– W planach mamy założenie strony internetowej. Dostaliśmy też propozycję kontynuacji naszego autorskiego projektu niezależnie od zakończenia olimpiady – mówią licealiści – Rozważamy ją – dodają.
Na koniec olimpiady najlepsze projekty uzyskują nominację do Złotych Wilków, nagród dla najlepszych projektów w Polsce, wręczanych przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
Ponadto każda osoba realizująca projekt zostaje finalistą “Zwolnionych” oraz otrzymuje honorowany przez pracodawców międzynarodowy certyfikat z zarządzania sygnowany przez Project Management Institute R.E.P.