Dla burmistrza Zamościa, który ukrywał „Hołd Pruski” Jana Matejki (dużo zdjęć)

1
572
GAIA

Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 13.00 na Rynku Solnym w Zamościu Prezydent Miasta Zamość oraz Dyrekcja, Kadra i Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Michała Wazowskiego. W uroczystości wzięła udział także rodzina burmistrza, miedzy innymi Aleksander Wazowski

Starania o upamiętnienie postaci Michała Wazowskiego – ostatniego burmistrza przedwojennego Zamościa, poczynili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Tablicę zamontowano na Rynku Solnym w minionym roku

Michał Wazowski jako Burmistrz Zamościa rozpoczął urzędowanie w 1934 roku. W latach swojego urzędowania położył niewątpliwie duże zasługi dla renowacji i odnowy zamojskich zabytków, szczególnie Ratusza zamojskiego i kamienic w Rynku Wielkim. Przyczynił się do organizacji „Dni Zamościa” w czerwcu 1939 roku – ostatniej wielkiej imprezy kulturalnej w mieście przed wybuchem wojny.

W obliczu widma wojny, w lipcu i sierpniu 1939 roku Wazowski aktywnie realizował przygotowania miasta: nadzorował m.in. wykonanie rowów przeciwlotniczych na Rynku Wielkim w Zamościu. Osobiście zaangażowany był, także w zabezpieczenie bezcennych dóbr kultury, napływających z innych części Polski, m.in. w ukrycie w Zamościu przed Niemcami i Sowietami „Hołdu Pruskiego” Jana Matejki.

Mimo niebezpieczeństwa, na przełomie 1939 i 1940 roku był silnie zaangażowany w konspirację, organizując zamojskie struktury Komendy Obrońców Polski.
Michał Wazowski wraz z synami został aresztowany na początku sierpnia 1941 roku i umieszczony w więzieniu w Zamościu.  15 września 1941 roku wszyscy zostali rozstrzelani przez Niemców na Rotundzie zamojskiej za „działalność na szkodę państwa niemieckiego i sabotaż”.

Zdjęcia z uroczystości możecie obejrzeć w naszej galerii.

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

aaa to dlatego zdjeli tablice rozy luksemburg, no w koncu liczba tablic musi sie zgadzac