Rewitalizacja Akademii Zamojskiej coraz bliżej. Co z I LO?

0
1127

Zabytkowy budynek Akademii Zamojskiej bezwzględnie wymaga remontu. O dofinansowanie na rewitalizację obiektu Miasto Zamość starało się kilkakrotnie. W końcu się udało. Dotacja w wysokości 24 mln złotych została przyznana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). 7 kwietnia 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prezydent Andrzej Wnuk podpisał umowę na dofinansowanie tego wyjątkowego projektu. Od tego czasu minął już rok. Co do tej pory udało się zrobić? Kiedy ruszą prace? I wreszcie – co z I Liceum Ogólnokształcącym, które mieści się w budynku. Tego mogliśmy się dowiedzieć podczas dzisiejszej konferencji w zamojskim Ratuszu.

Jak poinformował Tomasz Kossowski, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Zamość – Firma, która wykonywała dokumentację projektu ok. 6 lat temu, odstąpiła od praw autorskich i te prawa zostały w całości przeniesione na miasto. – W tej chwili jesteśmy na etapie przetargu. Szukamy firmy, która przejmie te prawa i zaktualizuje dokumentację i będziemy mogli przystąpić do realizacji tej inwestycji – mówi Kossowski.

Co do kosztorysu inwestycji – Miasto przewiduje, że może wzrosnąć o ok. 30 %.

Zakończenie prac rewitalizacyjnych przewidziano na 2020 rok. Jednak jak zaznaczył Dyrektor Kossowski – mogą się one przedłużyć, jeśli np. okaże się, że stare mury kryją freski bądź inne zabytkowe elementy. A budynku nigdy dokładnie nie przebadano pod tym kątem.

Rewitalizacja gmachu rodzi też wiele pytań o to, gdzie w trakcie remontu i już po nim podzieje się I Liceum Ogólnokształcące. – W budynku mieści się szkoła, a w tym przedsięwzięciu programowym pieniędzy na szkołę nie było. Starając się o dofinansowanie musieliśmy wymyślić program funkcjonalno – kulturalny. – wyjaśnia Tomasz Kossowski – Stąd nasz pomysł wprowadzenia instytucji kultury do obiektu – dodaje

Projekt zakłada, że na parterze budynku znajdzie się ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, zaś poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury. Pod tą nazwą kryją się m.in.: Zamojskie Centrum Ilustracji, mediateka, w której gromadzone będą materiały dotyczące Zamościa, kino studyjne, sala teatralna oraz Akademicka Pracownia Wielokulturowa.

Pojawia się pytanie – gdzie więc miejsce na szkołę? Jednak, jak zapewnił Prezydent Andrzej Wnuk – w projekcie uwzględniono obecność placówki oświatowej. Spowodowało to co prawda, że obniżono kwotę przyznanego dofinansowania, jednak Miasto wyłoży własne środki, aby I Liceum pozostało w obiekcie.

Szkoła będzie musiała częściowo wyprowadzić się z gmachu jedynie na czas remontu. Gdzie się przeniesie? Mówi się, że najprawdopodobniej będzie to Pałac Zamojskich, czyli dawna siedziba sądu. Jak zaznaczył Prezydent – aby taka decyzja zapadła Miasto musi najpierw przejąć Pałac na własność. Nie wiadomo też na razie kiedy przeprowadzka nastąpi.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments