Mural o powierzchni 250 m2 na murze ZOO. Chcecie?

0
699
fot. FB Stforky
- reklama-

Ruszyła 3. edycja programu zmieniającego oblicza polskich miast – LECHSTARTER.
Dzięki niemu, wizje najbliższej okolicy mogą stać się rzeczywistością.
Każdy zgłoszony projekt to szansa na realizację inicjatyw dla Twojej najbliższej okolicy i jej mieszkańców.

Grupa Stforky, zgłosiła projekt polegający na utworzeniu galerii miejskiej na murze zamojskiego ZOO. Mają powstać obrazy o powierzchni 250 m2 inspirowane fauną, florą oraz historią zamojskiego ogrodu zoologicznego.

Głosowanie internautów, na stronie organizatora, trwa do 17 maja do 23.59. Jeżeli podoba Wam się pomysł Stforków – głosujcie! Głosować można raz dziennie: TUTAJ

Dzięki realizacji projektu na murach Zamojskiego Zoo powstanie pierwsza galeria miejska w tym regionie, gdzie będzie można podziwiać prace zarówno zamojskich, jak i specjalnie na tę okazję zaproszonych artystów spoza naszego miasta.
Festiwal sztuki ulicy przyczyni się do poprawy estetyki i pozytywnej zmiany przestrzeni miejskiej, która uzyska nowy walor artystyczny nie tylko dla mieszkańców miasta ale także dla turystów odwiedzających Zamość. Z uwagi na samą treść pracy, efektem będzie zwiększenie zainteresowania historią powstania Zoo w Zamościu.

Mural będzie stanowił trwałą, integralną część krajobrazu miejskiego i co bardzo ważne znikną ze ścian niecenzuralne napisy – znacznie poprawi się estetyka otoczenia. Obrazy oparte o motywy fauny i flory, poprzez swoją formę zachęcą zarówno starsze jak i młodsze pokolenie do częstszych spacerów także na tym odcinku bulwaru. Wykonane obrazy, poza wartością artystyczną stanowić będą także przekaz nawiązujący do założyciela zamojskiego Zoo Stefana Milera a co za tym idzie posiadać będą wartość poznawczą jak i edukacyjną.

„Krótki opis historii powstania Zoo w naszej pracy będzie ciekawym elementem informacyjnym. Spektakularność, różnorodność styli malarskich zaproszonych artystów planowanej formy przedstawienia projektu i innowacyjność tworzenia tego rodzaju malarstwa niewątpliwie będzie atrakcją już w trakcie tworzenia dzieła. Planowana łączna powierzchnia pracy to 250m kw. Całość prac będzie na bieżąco archiwizowana video, foto a nagrane materiały posłużą do stworzenia filmu dokumentującego realizacją projektu na jego wszystkich etapach. Film stanowić będzie również formę promocji Zoo oraz Miasta Zamość które udzielają wsparcia przedsięwzięciu.” – opisują Stforky swój pomysł.

Opis projektu:

Oprócz walorów artystycznych powstałych prac przedstawimy również motyw historyczno-informacyjny, przedstawiający postać Stefana Milera założyciela zamojskiego ZOO jako dziedzictwo kulturowe naszego miasta. Celem jest także integracja lokalnych artystów utożsamiających się z miastem, kulturą Hip Hop oraz ogólną radością tworzenia. Poprzez wspólną pracę pragniemy aby finalne dzieło było stałym elementem miejskim, swoistą galerią miejską w ogólnie dostępnej przestrzeni publicznej. Dodatkową atrakcją będzie walor wizerunkowy, turystyczny – powstałe przy bulwarze obrazy jako interesujące miejsce w Zamościu, ciekawostka miejska, miejsce spotkań itp. Dlaczego akurat to miejsce ? bo jest fajne, legendarne, bo ma duszę ulicy, bo sami 20 lat temu zaczynaliśmy stawiać tam swoje pierwsze litery, dlatego że ten mur zasługuje na więcej, mocniej i konkretniej, dlatego że to nasz taki zamojski „mur służewiecki” na który aż chce się patrzeć.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments