Tablica pamiątkowa dla włodarza Zamościa

0
844
GAIA

Prezydent Miasta Zamość oraz Dyrekcja, Kadra i Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Michała Wazowskiego.

Uroczystość odbędzie się 17 kwietnia 2018 r. o godz. 13:00 na Rynku Solnym.

Starania o upamiętnienie postaci Michała Wazowskiego – ostatniego burmistrza przedwojennego Zamościa, poczynili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Tablicę zamontowano na Rynku Solnym w minionym roku

Michał Wazowski jako Burmistrz Zamościa rozpoczął urzędowanie w 1934 roku. W latach swojego urzędowania położył niewątpliwie duże zasługi dla renowacji i odnowy zamojskich zabytków, szczególnie Ratusza zamojskiego i kamienic w Rynku Wielkim. Przyczynił się do organizacji „Dni Zamościa” w czerwcu 1939 roku – ostatniej wielkiej imprezy kulturalnej w mieście przed wybuchem wojny.

W obliczu widma wojny, w lipcu i sierpniu 1939 roku Wazowski aktywnie realizował przygotowania miasta: nadzorował m.in. wykonanie rowów przeciwlotniczych na Rynku Wielkim w Zamościu. Osobiście zaangażowany był, także w zabezpieczenie bezcennych dóbr kultury, napływających z innych części Polski, m.in. w ukrycie w Zamościu przed Niemcami i Sowietami „Hołdu Pruskiego” Jana Matejki.

Mimo niebezpieczeństwa, na przełomie 1939 i 1940 roku był silnie zaangażowany w konspirację, organizując zamojskie struktury Komendy Obrońców Polski.
Michał Wazowski wraz z synami został aresztowany na początku sierpnia 1941 roku i umieszczony w więzieniu w Zamościu.  15 września 1941 roku wszyscy zostali rozstrzelani przez Niemców na Rotundzie zamojskiej za „działalność na szkodę państwa niemieckiego i sabotaż”.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments