Alexander Nawrocki z wizytą w Zamościu

0
1082

Biznes potrzebuje impulsu
Zorientowanie na branżę nowych technologii, zachęcanie młodzieży do poszerzenia swoich horyzontów, a także nowe regulacje prawne sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej – to trzy główne punkty piątkowego spotkania członków Unii Szefów Zamojszczyzny (16 marca).

Goście wydarzenia w Hotelu „Koronny” w Zamościu mogli usłyszeć od prelegentów kilka ciekawych wniosków.
Pierwszym punktem spotkania była dyskusja na temat Konstytucji dla Biznesu. Jest to potoczna nazwa pakietu pięciu ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
– Założeniem nowych regulacji jest stworzenie ułatwień zarówno osobom, które rozpoczynają własną działalność, ale też doświadczonym przedsiębiorcom. Chcemy, aby nowe prawo odpowiadało wymaganiom obecnego świata. Zdajemy sobie sprawę, że pewne zmiany można wprowadzić od razu, a inne, głównie jeśli chodzi o sposób myślenia, wymagają czasu – powiedział na początku swojego wystąpienia Marek Niedużak z resortu przedsiębiorczości i technologii.
W wielkim skrócie, Konstytucja dla Biznesu ma wprowadzić regulacje dotyczące m.in. działalności nierejestrowej (drobni usługodawcy zarabiający miesięcznie mniej niż 1050 zł nie będą musieli rejestrować się w CEIDG), zwolnień młodych przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne (przez 6 miesięcy), powołania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także sprawniejszej współpracy z urzędami.

W drugiej części dyskusji organizatorzy spotkania chcieli zainteresować uczestników tematyką nowych technologii. Gospodarzem tej części był Tomasz Szewczyk z firmy Sitaniec Technology.
– Dyskusja w Hotelu „Koronny” była zwieńczeniem pracowitego dnia. Wraz z przedstawicielami branży hi-tech spotkaliśmy się z władzami Zamościa, a także studentami i kierownictwem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. W mojej macierzystej firmie przeprowadziliśmy także warsztaty biznesowe. Rozwój komunikacji za pomocą internetu znosi bariery geograficzne i pozwala na rozwinięcie skrzydeł. Można to wykorzystać – mówi Tomasz Szewczyk.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział: dr inż. Andrzej Burda (WSZiA), dr Piotr Wolszczak (PWSZ), Krzysztof Jakubczak (Perspectiva Solutions) oraz prof. Alexander Nawrocki, amerykański biznesmen polskiego pochodzenia, specjalizujący się w nowych technologiach i branży kosmicznej. Wszyscy prelegenci solidarnie zwracali uwagę na konieczność inwestowania w odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a także pomoc doświadczonych przedsiębiorców w edukowaniu młodzieży odnośnie zasad prowadzenia biznesu. Wielką rolę w tym procesie powinny odgrywać także szkoły, zwłaszcza te ponadgimnazjalne. I z tymi wnioskami wszyscy solidarnie się zgodzili.

Poprzedni artykułO prawach konsumentów, czyli nas wszystkich
Następny artykułGdzie dzisiaj zrobimy zakupy? Publikujemy listę sklepów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments