Ruszyła odbudowa kapliczki Św. Romana w Lipsku Polesiu. Są trzy koncepcje nowego obiektu [WIZUALIZACJA]

0
1384
W lipcu ubiegłego roku zabytkowa kapliczka doszczętnie spłonęła.fot. Parafia św. Jana Chrzciciela w Lipsku - Facebook

Rozpoczęła się odbudowa drewnianej kapliczki Św. Romana w Lipsku Polesiu, która doszczętnie spłonęła w lipcu ubiegłego roku. Prace ruszyły w Środę Popielcową. Informację podała na swoim facebookowym profilu parafia św. Jana Chrzciciela w Lipsku.

111 – letnia drewniana kapliczka była wpisana do rejestru zabytków. Spłonęła 18 lipca 2017 r. najprawdopodobniej w wyniku zaprószenia ognia przez osoby dorosłe. Z obiektu pozostały tylko zgliszcza. Straty oszacowano na 50 tys. zł.

Przy kapliczce co roku w pierwszą niedzielę po 9 sierpnia odbywały się plenerowe uroczystości odpustowe ku czci św. Romana. Gromadziła się tu wtedy cała parafia. Do kapliczki licznie przybywali też pielgrzymi z różnych części Zamojszczyzny, a także całej Polski, aby pomodlić się i nabrać źródlanej wody, której przypisywana jest moc uzdrowienia z różnych dolegliwości. Chętnie przyjeżdżali także sympatycy trasy rowerowej po przepięknym terenie parafii jakim jest Lipsko Polesie.

Na facebookowym profilu parafii, obejrzeć możemy trzy koncepcje nowego obiektu, który ma powstać w miejscu doszczętnie spalonej kapliczki, zaprojektowane przez pracownię architektoniczną KIAKO. Który projekt według Was powinien zostać zrealizowany?

 

Poprzedni artykułAkcja gamifikacja. Polecamy! WARTO PRZECZYTAĆ!
Następny artykułJuż nie będzie zanieczyszczał bulwaru
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments