Zamość: Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych grając w szachy

0
547

Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego zaprasza na Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Generała AK Zygmunta Szumowskiego. Turniej rozegrany zostanie z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Turniej odbędzie się 1 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 w  sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu, ul. Kamienna 20, 22-400 Zamość.

Zawody rozegrane zostaną systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii w trzech kategoriach wiekowych: I – uczniowie  kl. I – IV  szkoły podstawowej; kategoria II – uczniowie  kl. V-VII szkoły podstawowej; kategoria III – uczniowie klas gimnazjalnych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych;

W turnieju mogą brać udział dzieci i młodzież do lat 18. Zgłoszenia należy kierować do dnia 28.02.2018 r. na adres MDK Zamość, ul. Kamienna 20, 22-400 Zamość, sekretariat tel. 84 638- 44- 46 lub na e-mail: [email protected] .

Trzech pierwszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzyma nagrody w postaci medali. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe dyplomy.

 

Generał Zygmunt Szumowski ps. “Sędzimir” pochodził z Turobina w woj. lubelskim. W czasie wojny obronnej 1939 roku, jako podporucznik walczył na Przełęczy Dukielskiej i w obronie Lwowa. Po ucieczce z niewoli sowieckiej w Tarnopolu współorganizował działalność niepodległościową, poczynając od Służby Zwycięstwu Polski, a potem Związku Walki Zbrojnej na terenie obwodu Krasnystaw. Był też komendantem Rejonu I Armii Krajowej oraz Kursu Podchorążych Piechoty AK. W czasie operacji “Burza” dowodził 7. Pułkiem Piechoty Legionów AK. Za akcje bojowe, m.in. odbicie osadzonych z więzienia w Żółkiewce, likwidację posterunków żandarmerii niemieckiej w tym mieście i w Turobinie został odznaczony Srebrnym Krzyżem V klasy Orderu Virtuti Militarii i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Po zajęciu Lubelszczyzny przez wojska sowieckie, ścigany przez NKWD i UB, pełnił służbę jako komendant AK Obwodu Włodawa oraz Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” na tym terenie. Kiedy nie mógł się pogodzić z nową okupacją Ojczyzny, przyszedł okres tak typowy dla wielu żołnierzy AK, czas krzywdzącego, bezprawnego, trwającego sześć lat aresztu, niesamowitej katorgi w znanych ubeckich, peerelowskich więzieniach: na Zamku Lubelskim, w Rawiczu, Potulicach i w Piechocinie.

Prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskiej w 2006 roku we Wrocławiu powiedział: „Pan generał Szumowski to oficer Września, to oficer naszej wspaniałej Armii Krajowej. To w końcu oficer zrzeszenia, którego nazwę chciałbym przypomnieć – Wolność i Niezawisłość. Przez dziesiątki lat, w okresie komunizmu, jeżeli w ogóle wspominano o WiN-ie, to w określony sposób oczywiście najskrajniej negatywny. Jeżeli WiN występował w pisanych wtedy, w ramach cenzury, książkach czy filmach,  to występował w świetle najskrajniej negatywnym. To byli przeciwnicy Polski Ludowej. …Ale  przecież w działalność W i Nu zaangażowanych było co najmniej 100 tysięcy ludzi. Działały też inne organizacje – działał Ruch Obrony Armii Krajowej, działały Narodowe Siły Zbrojne, działało także dziesiątki mniejszych. Dali oni świadectwo temu, że Polacy o niepodległość walczyć chcieli zawsze. Nawet w warunkach beznadziejnych. Dlatego dzisiaj chciałem się Panu generałowi pokłonić… .” – (źródło: www.prezydent.pl). Generał Zygmunt Szumowski zmarł we Wrocławiu w 2009 r.

Poprzedni artykułNa dworze siarczysty mróz. Pamiętajmy o osobach w trudnej sytuacji życiowej
Następny artykułPierwsze dni marca też będą mroźne. Zima tak łatwo nie odpuści
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments