O ile wzrosną od marca emerytury i renty z ZUS?

0
756
fot. pixabay

Znamy już wysokość tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Najniższe emerytury wzrosną o prawie 30 zł brutto. Są też korzystne zmiany dla części osób, które pobierają emeryturę po rencie.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie w tym roku 102,98% – ogłosiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. To znaczy, że wszystkie długoterminowe świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca będą wyższe o prawie 3 procent. W Oddziale ZUS w Biłgoraju dotyczy to świadczeń około 123 tysięcy osób.

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku. Polega na pomnożeniu wysokości świadczenia przez procentowy wskaźnik waloryzacji. Jego wysokość zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnej płacy w Polsce.

Przykład:

Jeśli w lutym 2018 roku emerytura wynosi 2000 złotych brutto, to od marca wzrośnie do 2059,60 złotych brutto (bo: 2000 zł x 102,98% = 2059,60 zł).

Jakie świadczenia wzrosną?

W ZUS waloryzacji podlegają: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmie świadczenia przyznane do końca lutego 2018 roku.

Nie trzeba składać wniosku, bo ZUS waloryzuje świadczenia z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które nie zgromadziły wiele składek, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1029,80 zł brutto (dotychczas – 1000 zł).

Korzystne zmiany dla byłych rencistów

Jest też dobra wiadomość dla osób, które pobierają emeryturę przyznaną przez ZUS z urzędu po rencie z tytułu niezdolności do pracy. Część z tych emerytur była niższa od gwarantowanego minimum, jeśli emeryt nie wypracował wymaganego stażu ubezpieczeniowego (20 dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Od marca ci emeryci mogą jednak liczyć na podwyżkę, bo zmieniły się przepisy.

Chodzi o osoby, którym ZUS przyznał emeryturę z urzędu przed 1 marca 2017 roku w kwocie niższej niż:

– 1000 zł brutto (emerytura z urzędu po rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),

– 750 zł brutto (emerytura z urzędu po rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

ZUS wypłaci im wyrównanie do 1000 zł lub 750 zł za okres od 1 marca 2017 do końca lutego 2018 roku (o ile emerytura nie była w tym czasie zawieszona). A od marca tego roku ich świadczenia zostaną także zwaloryzowane – czyli wzrosną do 1029,80 zł i 772,35 zł.

źródło: ZUS

Poprzedni artykułDziś Walentynki. Skąd wzięło się to święto?
Następny artykułCyrk na scenie Zamojskiego Domu Kultury
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments