Karnawałowe Bale w Gminie Łabunie

0
678

Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre („mięso usuwać”). Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce wokół ogniska.

Balują więc mali, balują duzi… kończy się ten czas…

3 lutego w sali konferencyjnej Domu Kultury w Łabuniach odbył się bal karnawałowy dla dzieci. W tym dniu sala zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, motylków i innych postaci z bajek.

Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna. W trakcie zabawy przeprowadzono konkurs rysunkowy i zagadkowy. Dzieci bardzo chętnie brały w nich udział. Panie z KGW Łabunie przygotowały słodki poczęstunek dla dzieci. Odwiedziło nas 67 dzieci i aż dwóch Mikołajów, którzy wręczali dzieciom paczki.

W Wólce Łabuńskiej w dniach 1-2 lutego miały miejsce „Ciekawe Ferie”.

Pierwszego dnia przybyli policjanci, którzy opowiadali o bezpieczeństwie w czasie ferii, ale również w czasie drogi do szkoły. Dzieci kolorowały obrazki z samochodami policyjnymi. Drugiego dnia Marek Kozłowski z WODR-u, przedstawił ciekawą prezentację zasad bezpieczeństwa na drodze, zaangażował dzieci do rozmowy zadając im pytania. Za dobre odpowiedzi dzieci otrzymywały opaski odblaskowe, kamizelki oraz kalendarze. Łukasz Burdzy z PSP w Zamościu. W ciekawy sposób przedstawił z punktu widzenia strażaka niebezpieczne sytuacje, które mogą się zdarzyć w życiu codziennym. Na zakończenie ferii 3 lutego zorganizowano zabawę choinkową. Do tańca przygrywał DJ Łukasz. Na poczęstunek panie z KGW w Wólce Łabuńskiej upiekły pyszne ciasta oraz przygotowały szkolne kanapki. Pod koniec zabawy, odwiedził nas Święty Mikołaj, który jak co roku rozdał dzieciom prezenty.

4 lutego balowo za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich było w Barchaczowie.

Na imprezę przybyło 81 dzieci. Panie przygotowały kanapki, ciastka, upiekły pizzę. Dzieci, jak co roku zabawiał Lolek Marczuk, który przeprowadził wiele konkursów i zabaw. Na koniec choinki przybył Mikołaj z paczkami.

10 lutego bal karnawałowy zorganizowało sołectwo Łabunie-Reforma.

Dyskoteka rozpoczęła się o 16. Nie zabrakło dobrej zabawy, niespodzianek. Pojawił się również Mikołaj.

Źródło: UG Łabunie

Fot: Dorota Szczepuch, Henryka Wiater, Mirosław Wolski

Poprzedni artykułNagrodzeni podczas Wystawy Gołębi Rasowych (Zdjęcia)
Następny artykułRok 2018 Rokiem Zamojskich Twórców Niepodległej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments