Młodzi ludzie z Cypru, Czech, Rumunii i Węgier przyjechali do Zamościa

0
478

Historyczny happening na Rynku Solnym
Wczoraj, 8 lutego, na Rynku Solnym odbyła się szczególna lekcja historii, której animatorami byli uczestnicy międzynarodowej wymiany młodzieży zatytułowanej: „Let me tell you a story. Whisper of exile”. Młodzi ludzie z Cypru, Czech, Rumunii i Węgier przyjechali do Zamościa, żeby z polskimi rówieśnikami poznawać losy Sybiraków.
„-Wcześniej nasi goście uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich, wysłuchali wywiadu instruktażowego z panią Szleszyńską-Malec, wykładu o deportacjach i przeprowadzili rozmowy z zesłańcami, z panią Weroniką Cybulską i z panami: Zbigniewem Krukiem, Józefem Mołodeckim i Władysławem Sitkowskim” – mówi Andrzej Smyk, koordynator projektu. „- Zaprojektowali też banery promujące projekt, przy których zorganizowali happening. Starali się zainteresować tematem przechodniów: rysowali symboliczny obraz, wypisywali cytaty z wywiadów, wskazywali zdjęcia i mapy znajdujące się na banerach, rozmawiali i rozdawali ulotki. Po happeningu poszli obejrzeć miejsca upamiętnienia Sybiraków: kryptę na Rotundzie i tablicę w Katedrze.

W wydarzeniu wzięli udział: Pani Barbara Szleszyńska-Malec, prezes Związku Sybiraków, pani Magdalena Dołgan, zastępca Prezydenta Miasta, pan Józef Mołodecki – Sybirak, Krystyna Rybińska-Smyk – wiceprezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu i mieszkańcy Zamościa.
Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’.

Poprzedni artykułObchody 60-lecia SM W. Łukasińskiego -rozpoczęte!
Następny artykułSpecjalistyczne badanie wzroku o wartości 100 zł, teraz w Okularium w Zamościu całkowicie za darmo!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments