30 milionów na cieplejsze i bardziej ekologiczne szkoły oraz przedszkola

Głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji, poprawa efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w 12 budynkach użyteczności publicznej

0
478
fot. pxhere

Jedną z sześciu umów podpisanych przez Prezydenta Andrzeja Wnuka z Marszałkiem Sławomirem Sosnowskim w ramach RPO WL na lata 2014-20, jest umowa dotycząca termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej (oświatowych). Więcej TUTAJ

Realizacja umowy ma przebiegać w dwóch etapach. Wartość pierwszego etapu wynosi niemal 10 milionów (9 949 866,38 zł), kwota dofinansowania tego etapu zaś, wyniesie 6 851 917,10 zł. W drugim etapie wartość inwestycji to ponad 20 milionów (20 326 708,78 zł), a wartość dofinansowania tej części inwestycji 14 046 912,56 PLN

Głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji, poprawa efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w 12 budynkach użyteczności publicznej (oświatowych) zlokalizowanych na terenie Miasta Zamość, z których część znajduje się na obszarze planowanym do rewitalizacji.

Obiekty zostały wybrane w drodze konsultacji i spotkań organizowanych przez władze samorządowe. Zaplanowany w projekcie zakres robót budowlanych obejmuje termomodernizację budynków – wybranych szkół i przedszkoli. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości powietrza, redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez wymianę starych systemów grzewczych o niskiej sprawności energetycznej, jak również montaż instalacji urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (gruntowa pompa ciepła).

Dzięki powyższym działaniom, zmniejszy się emisja gazów z procesu spalania do atmosfery w tym CO2, obniżone zostaną koszty za energię cieplną oraz poprawie ulegnie stan techniczny obiektów.

Grupę docelową projektu, która odniesie bezpośrednie korzyści z realizacji projektu na poziomie jego realizacji stanowią uczniowie i pracownicy placówek edukacyjnych, jak również mieszkańcy Miasta Zamość, którzy odczują realną poprawę stanu jakości powietrza.

Wpłynie to zdecydowanie na podniesienie jakości życia mieszkańców a dzięki zmniejszeniu zanieczyszczeń dostarczanych do powietrza poprawi się ich kondycja zdrowotna. Korzyści wynikające z projektu zauważalne będą również na szczeblu przyrodniczym. Oczekiwanym rezultatem podjętych działań będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną.

 

 

Poprzedni artykułFerie zimowe w Zamościu. DYŻURY SZKÓŁ
Następny artykułW poniedziałek sesja rady miejskiej. O czym będą dyskutować radni?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments