Budowa węzła komunikacyjnego coraz bliżej

2
1229
wizualizacja - Hub komunikacyjny w Zamościu

Miasto Zamość rozpoczęło realizację, podpisanych w grudniu, umów dotyczących sześciu projektów, do których otrzymało unijne dofinansowanie. Umowy opiewają na kwotę blisko 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-20. Jednym z projektów jest budowa w Zamościu węzła komunikacyjnego.

Koszt inwestycji to 16 415 635,5 PLN. Dofinansowanie unijne wyniesie 10 975 805,17 zł.

HUB komunikacyjny, który powstanie przy ul. Peowiaków, integrować ma transport publiczny: miejski, PKP, BUS, samochody osobowe i rowery. Parking „Park&Ride” („Parkuj i Jedź”) będzie służyć integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Pierwszy element węzła już jest – jest nim przystanek kolejowy „Starówka”. Według projektu dołączy do niego także komunikacja miejska oraz prywatni przewoźnicy (busy). Docelowo znajdą się tam również, parkingi dla samochodów prywatnych oraz wypożyczalnia rowerów miejskich. Na parkingu przewidziano 91 miejsc dla samochodów osobowych i 6 dla busów. Znajdą się tu też miejsca ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Stare wiaty przystankowe zostaną zastąpione trzema zupełnie nowymi – z poczekalniami, wypożyczalnią i przechowalnią rowerów czy paczkomatami. Projekt przewiduje także modernizację systemu informatycznego służącego do projektowania rozkładów jazdy oraz zadań (obiegów) pojazdów zsynchronizowanych w ciągu całego dnia wraz z możliwością prezentacji połączeń w Internecie m.in na platformie Google Maps zakup systemu do obsługi gospodarki magazynowej i obsługi warsztatu oraz zakup 10 niskoemisyjnych autobusów miejskich EURO6.

Jak informuje zamojski Urząd Miasta – celem projektu będzie zrównoważona mobilność miejska poprzez polepszenie dostępności i niezawodności usług transportowych ukierunkowanych na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz promowania transportu publicznego w Zamościu w oparciu o: kontrolowanie ruchu w sieci drogowej oraz zmniejszenie stanu jej zatłoczenia, efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej i transportowej, poprawę warunków podróżowania, zwiększenie popytu na podróżowanie transportem zbiorowym, udostępnienie bieżących informacji (dla kierowców oraz pasażerów) przydatnych w fazie planowania oraz w trakcie realizacji podróży, zwiększenie bezpieczeństwa użytkownikom ruchu.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

10 nowych autobusów nie 12. Co do huba to nawet 5 takich hubów nie pomoże, Zamoć się wyludnia z dnia na dzień.

Anonimowo

Uważam,że to przesada z tym wyludnianiem.A właśnie wyludnianie jest motorem napędowym,aby inwestować w mieście,po to,żeby więcej ludzi tu zostawało.