Interaktywny “Świat Zmysłów” w Arsenale

0
749
fot. Muzeum UJ Collegium Maius

Interaktywną wystawę “Świat zmysłów” można będzie już niedługo już oglądać w Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”. Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów.

Wystawa “Świat zmysłów” to ekspozycja interaktywna. Widz, korzystając z instrukcji, ma możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie może poznać prezentowane zjawisko i odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.

Ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z działaniem podstawowych zmysłów człowieka: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Odkrywanie ich odbywa się w trzech salach – “wyspach tematycznych”: Receptory, Mono czy stereo oraz Iluzje. Modele zgromadzone na wystawie pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową narządów zmysłów, a ich działaniem. Prezentują zjawiska wynikające z faktu posiadania dwojga oczu i uszu, a także pokazują, w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły.

Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, a dzięki doborowi stanowisk może pomóc w realizacji programu nauczania takich przedmiotów jak przyroda, biologia, fizyka czy chemia.

Otwarcie wystawy zaplanowano na środę 31 stycznia na godz. 11.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał” w Zamościu, ul. Zamkowa 2. Wystawa będzie czynna w lutym, marcu i kwietniu 2018. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.

Na wystawę zapraszają Dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański oraz Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Krzysztof Stopka.

26685676 932678930220053 960705596611199406 o Interaktywny

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments