Zamościanie pobiegną “Tropem Wilczym” ku czci Żołnierzy Wyklętych.

0
955

Ruszyły zapisy uczestników biegu „Tropem Wilczym”. Bieg startuje ze stadionu OSIR, wiedzie głównymi alejkami Parku Miejskiego z metą na stadionie. VI edycja największego biegu pamięci, poświęconego Żołnierzom Wyklętym odbędzie się 4 marca 2018 r.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. W tegorocznej edycji, spodziewanych jest 70 000 biegaczy.

Organizatorem biegu w Zamościu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu oraz KS Agros Zamość. Bieg, ze względu na swój charakter, oddaje hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963. Ma także na celu popularyzację wiedzy i świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych.
Dystans rodzinny – obligatoryjny dla wszystkich wynosi 1963 metry. Wskazuje on na datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józef Franczaka pseud. „Lalka”.
Trasa Biegu przebiegać będzie przez tereny Parku Miejskiego i stadionu OSiR. 280 uczestników zgłoszonych i zweryfikowanych na starcie otrzyma pakiety startowe. W skład pakietu wchodzą: koszulka, medal, materiały promocyjne (ilość pakietów ograniczona do 280szt.).

Odbiór numerów startowych i przyjmowanie zgłoszeń do biego od godz. 9.30. Start biegu o godz. 12.00

Aby zgłosić się do biegu należy przesłać mail ze swoimi danymi kontaktowymi na adres [email protected]. Zgłoszenie elektroniczne przyjmowane będą do 26.02.2018r. 

Okienko “LOGOWANIE” nie jest dostępne dla osób chcących biec, więc proszę się tym nie martwić. Do zakwalifikowania do biegu nie potrzeba logować się na stronie, wystarczy napisać do organizatora – czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku.

Poprzedni artykułSitaniec Kolonia: Mieszkańcy mają nowy chodnik
Następny artykuł“Śmiertelni. Historia oparta na faktach” – SPOTKANIE
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments