Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Zamościa

0
1241

Ulicami Zamościa po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli zorganizowany przez Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, Urząd Miasta Zamość, Urząd Gminy Zamość oraz zamojskie parafie.

Orszak uformował się po zakończonej w Katedrze mszy świętej koncelebrowanej. Utworzyło go siedem barwnych grup. W IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu udział wzięli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 (orszak czerwony), Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi (orszak zielony), Szkoły Podstawowej nr 3 (orszak żółty), Katolickiej Szkoły Podstawowej (orszak fioletowy), Smart School Zamość (orszak biało-niebieski), Szkoły Podstawowej nr 9 (orszak pastuszków). Biały orszak tworzyli uczniowie oraz nauczycieleze szkół z terenu Gminy Zamość: z Mokrego, Płoskiego, Kalinowic i Borowiny Sitanieckiej.

Orszak przeszedł ulicami: Akademicka, Łuksińskiego, Grodzka, Rynek Wielki, Grodzka i Akademicka. Oprócz oczywistego, religijnego charakteru Orszaku, układem tanecznym “Nasza Niepodległa” rozpoczął się Jubileuszowy Rok 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Widowisko przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu.

W role głównych postaci wcielili się mieszkańcy Zamościa:

KRÓL MELCHIOR – Marek Rzeźniak. Zamościanin, absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu i Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Uzyskał Dyplom w pracowni malarstwa profesora Władysława Taranczewskiego w 1969 roku. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Prywatnie: żona Maria, trójka dorosłych dzieci: Agnieszka, Natalia, Wawrzyniec oraz wnuczka Stefania.
Mówi: Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda “Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką, w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie, mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają.

KRÓL BALTAZAR – Bolesław Bełz. Żonaty – żona Alicja, dwoje dzieci – córka Katarzyna, syn Piotr. Pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego w Zamościu. Członek Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”, a także członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”.
Mówi: Pełnienie funkcji Króla Baltazara po raz czwarty, traktuję jako wielkie wyróżnienie. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz znakiem przywiązania narodów Europy do wartości i tradycji chrześcijańskich. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach.

KRÓL KACPER  – Szymon Trytek. Urodzony w Zamościu. Najstarszy z trojga rodzeństwa. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu, lektor w pw. Świętej Bożej Opatrzności, zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Agros” Zamość.
Mówi: Trzej królowie od wieków uczą nas prawdziwej pokory. Mimo tego, że byli władcami całych krain, a ich bogactwa były niezmierzone, to potrafili rozpoznać Boga, mimo jego niepozornej postaci i oddać Mu należną cześć. Święto Trzech Króli to doskonały czas aby zadać sobie pytanie, czy potrafię tak jak oni zobaczyć Jezusa w drugim człowieku i okazać mu należny szacunek? Jeżeli się tego nauczymy świat na pewno stanie się lepszym miejscem.

ŚWIĘTA RODZINA Monika i Łukasz Kamińscy – mieszkańcy Zamościa, małżeństwo z 12-letnim stażem, rodzice Julii i Maksymiliana. Absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zawodowo realizują się w branży informatycznej oraz fotograficzno-filmowej. Zaangażowani w różne dzieła charytatywne wierzą, że te największe wciąż jeszcze przed nimi. Inicjatorzy projektu „parafialny crossbooking” w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Zamościu.

Mówią: To będzie nasz debiut w Orszaku Trzech Króli. Tym bardziej więc odczuwamy to niezwykłe wyróżnienie i wagę roli, jak została nam powierzona. Oczywiście towarzyszą nam uczucia trwogi i zaskoczenia, chwilami wątpliwości, czy aby na pewno my… Wiemy jednak, że wszystkie wielkie rzeczy, jakie w naszym pięknym mieście wydarzyły się na Chwałę Bożą, działy się za Jego przyczyną i z Jego Błogosławieństwem. Wierzymy, że tak będzie i tym razem. Ufamy, że IV Orszak Trzech Króli, który wyruszy 6 stycznia, przyniesie dobre owoce, które towarzyszyć będą nam wszystkim przez każdy kolejny dzień 2018 roku.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments