IV Orszak Trzech Króli w Zamościu, jest już dopięty na ostatni guzik. Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli czyniło przygotowania do tego wyjątkowego dnia wiele miesięcy.

Przygotowania pochłaniają z pewnością wiele czasu i energii osób zaangażowanych w zamojski Orszak, ale trud ten został doceniony. II Orszak Trzech Króli (2016) został uznany za najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych miasta Zamość i powiatu zamojskiego zrealizowaną w roku 2016 – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Plakaty, śpiewniki, korony, nowe kostiumy dla głównych postaci już gotowe, albo czekają na ostatnie szlify. My znamy już program tego wyjątkowego wydarzenia, nazwiska odtwórców  ról Trzech Króli oraz kilka ciekawostek dotyczących zbliżających się ulicznych jasełek w Zamościu.

Do stajenki na Rynku Wielki, Orszak poprowadzi najpiękniejsza gwiazda przygotowana przez Liceum Plastyczne. W Orszaku udziała wezmą także inne placówki artystyczne – Szkoła Muzyczna I i II st. oraz Szkoła Yamaha. Lodowisko przed Ratuszem podczas najbliższego Orszaku Trzech Króli będzie miejscem układu przygotowanego przez młodzież Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu pn. „Nasza Niepodległa”. Tym układem rozpocznie się Jubileuszowy Rok 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

IV Orszak Trzech Króli wyruszy spod Katedry 6 stycznia (sobota). O godz. 10.30 rozpoczyna się msza święta. Po zakończonej mszy, uformowany Orszak przejdzie ulicami: Akademicka, Łuksińskiego, Grodzka, Rynek Wielki, Grodzka i Akademicka.

(szczegółowy program na plakacie poniżej)

KRÓL MELCHIOR – Marek Rzeźniak. Urodzony w Zamościu. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa profesora Władysława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Żonaty trójka dzieci, Agnieszka – artystka malarka, Natalia – aktorka, Wawrzyniec – programista, i wiolonczelista, żona Maria – kustosz Muzeum Zamojskiego, zięć Łukasz – pianista, wnuczka Stefania ma 1 rok i 4 miesięcy.
Od trzydziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam wspólnie z rodziną od 10 lat prowadzą niekomercyjną galerię sztuki, Galerię Szur, tam też powstały takie cykle jak: Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły. Obrazy te, inspirowane są krajobrazem Roztocza z zauważeniem rzeczy, ludzi i wydarzeń.
Mówi: „ Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda „Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają”.

KRÓL BALTAZAR – Bolesław Bełz. Żonaty – żona Alicja, dwoje dzieci – córka Katarzyna, syn Piotr. Pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. w Zamościu
Członek Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.
Mówi: „Pełnienie funkcji Króla Baltazara po raz czwarty, traktuję jako wielkie wyróżnienie. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz znakiem przywiązania narodów Europy do wartości i tradycji chrześcijańskich. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach”.

KRÓL KACPER  – Szymon Trytek. Urodzony w Zamościu. Najstarszy z trojga rodzeństwa. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu, lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności i zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Agros” Zamość.
Mówi: „Trzej królowie od wieków uczą nas prawdziwej pokory. Mimo tego, że byli władcami całych krain, a ich bogactwa były niezmierzone, to potrafili rozpoznać Boga, mimo jego niepozornej postaci i oddać Mu należną cześć. Święto Trzech Króli to doskonały czas aby zadać sobie pytanie, czy potrafię tak jak oni zobaczyć Jezusa w drugim człowieku i okazać mu należny szacunek? Jeżeli się tego nauczymy świat na pewno stanie się lepszym miejscem”.

orszak4 IV Orszak Trzech Króli - PROGRAM

Fot. archiwum NKZ (II Orszak Trzech Króli)
Fot. archiwum NKZ (II Orszak Trzech Króli)

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments