Młodzieżowe Spotkania Teatralne w “Ekonomiku” [FOTORELACJA]

0
1016

Spotkania Teatralne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu („Ekonomik”) mają długą tradycję. W tym roku, 8 grudnia już po raz kolejny zaprezentowały się szkolne grupy teatralne, działające w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie zamojskim. Do konkursu zgłosiło swoje przedstawienia aż 8 zespołów teatralnych z siedmiu szkół:

 • Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu („Mały Książę”)

 • Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Pierwsza lepsza … czyli nauka zbawienna”)

 • Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Świeczka zgasła”)

 • Grupa Teatralna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 W Zamościu („Gry i zabawy dziecięce”)

 • Grupa teatralna „EGO” Publiczne Gimnazjum w Komarowie-Osadzie („Harówka Heraklesa”)

 • Gimnazjalny Zespół Teatralny „Gadka” z Zespołu Szkół w Michalowie
  („W poszukiwaniu Kopciuszka”)

 • Grupa teatralna „Kurtyna” z Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie („Samotny wśród ludzi”)

 • Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi
  w Zamościu (”Misja specjalna”)

Wśród widzów zasiedli goście i jury związani ze szkolnictwem, przedstawiciele Urzędu Miasta Zamość, Kuratorium, domów kultury, stowarzyszeń działających na rzecz kultury i sztuki, zaprzyjaźnionych szkół i oczywiście młodzież. Nie sposób wyliczyć wszystkie cele, jakie przyświecają organizacji Młodzieżowych Spotkań Teatralnych. Na pewno dają one szansę wszechstronnego rozwoju uczniom, możliwość integrowania się różnych środowisk dorosłych i młodzieży, i niezaprzeczalnie są przeżyciem artystycznym.

Przegląd teatrów rozpoczął pozakonkursowy występ uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego „Parodos”, działającego w ZSP Nr 1 w Zamościu. Występ został wysoko oceniony przez jury w podsumowaniu konkursowej rywalizacji. W przedstawieniu „Lekcja języka polskiego” na podst. „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza młodzi aktorzy z pewnością zasieli u młodych odbiorców sztuki wątpliwość, „czy zachwyca?” i skłonili ich do krytycznego spojrzenia na sztukę.

Jako pierwsza w konkursie zaprezentowała się młodzież z I Społecznego LO w Zamościu w przedstawieniu „Pierwsza lepsza … czyli nauka zbawienna”. Nawiązując do klasycznych wzorów komedii, licealiści zaprzęgli sztukę Aleksandra Fredry w służbę rozrywki. Inne przesłanie niosło przedstawienie „Samotny wśród ludzi” grupy teatralnej „Kurtyna” z Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie. Wrażliwi młodzi ludzie w artystycznej formie zdefiniowali aktualny problem „deficytu miłości” we współczesnym świecie. To przesłanie adresowano do „ludożerców”, jak mówił Tadeusz Różewicz. Intrygujące postacie, współczesny kontekst i odwaga
w adaptacji tekstu „Małego Księcia” to cechy kolejnego przedstawienia, zaprezentowanego przez uczniów z I LO w Zamościu.

O tym, że klasyczna komedia pomyłek najszybciej trafia do odbiorcy, świadczyć mogły duże brawa, jakie otrzymali aktorzy z I LO Społecznego w Zamościu, grający w drugim przedstawieniu pt. „Świeczka zgasła” wg Aleksandra Fredry. Ciekawe połączenie motywów mitologicznych ze współczesną sztuką popularną stworzyli uczniowie z grupy teatralnej działającej w Gimnazjum w Komarowie. Spektakl „Harówka Heraklesa” to ciekawa lekcja mitologii i gry aktorskiej. Jeszcze inny temat podjęli miłośnicy teatru z Michalowa w przedstawieniu pt. „W poszukiwaniu Kopciuszka”. Ta twórcza interpretacja klasycznych bajek okazała się być oryginalnym wyrazem lokalnego patriotyzmu. W zupełnie inną rzeczywistość, w świat wojennej traumy przeniósł na chwilę widzów program grupy teatralnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu pt. „Gry i zabawy dziecięce”. Przegląd zakończyła żywiołowa gra aktorska uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu w widowisku „Misja specjalna”. Obserwując reakcję widowni, można było stwierdzić, że aktorzy byli bardzo przekonujący w swojej misji.

Czas oczekiwania na werdykt jury, w składzie: Piotr Johaniuk, instruktor teatralny w MDK w Zamościu, teatrolog radiowy, Marzena Miśkiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia ART AVANTI w Zamościu, artysta malarz, Janina Lachowska, instruktor teatralny, upłynął na dyskusjach przy herbacie.

Konkurs zakończyło wręczenie nagród i podziękowań Nauczycielom
i Uczniom, pracującym na co dzień w zespołach teatralnych w swoich szkołach i przygotowującym wydarzenie, przez dyrektora ZSP Nr 1 w Zamościu, panią Sylwię Horoszkiewicz i Piotra Johaniuka, przewodniczącego jury. Nagrody otrzymali:

 • Kategoria – szkoły gimnazjalne:

I miejsce – Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 9
z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu (”Misja specjalna”)

II miejsce – Grupa teatralna „EGO” Publiczne Gimnazjum
w Komarowie-Osadzie („Harówka Heraklesa”)

 • Kategoria – szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Świeczka zgasła”)

II miejsce – Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego
w Zamościu („Mały Książe”)

III miejsce – Koło Teatralne przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu („Pierwsza lepsza …, czyli nauka zbawienna”)

 • Kategoria – najlepsza aktorka:

Amanda Mojżesz z I LO w Zamościu

 • Kategoria – najlepszy aktor:

Krzysztof Lipiec z I Społecznego LO w Zamościu

Jury konkursowe na zakończenie zgodnie podkreśliło, że aktorzy biorący udział
w przedstawieniach zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny i wyraziło przekonanie, że
o wielu z nich jeszcze usłyszymy.

materiał nadesłany

Poprzedni artykułZamość: Roboty budowlane na drogach dobiegają końca.
Następny artykułSukces Kacpra
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments