Trójwymiarowe przejścia dla pieszych w Zamościu

14
2544
Fot. FB Gusti

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na przejściach, warto oczywiście zachować ostrozność, dostosować prędkość, ale to nie zawsze wystarcza. Andrzej Trusek – instruktor, nauczyciel oraz właściciel “Dobrej Szkoły” ma pomysł co zrobić by piesi byli jeszcze bardziej bezpieczni na przejściach dla pieszych.

Pomocna w tym ma być optyczna iluzja. Dojeżdżający do przejścia samochód zwalnia, bo kierowca widzi przeszkodę w postaci leżących na ulicy bloczków/postumentów.

Inicjatywę Andrzeja Truska wsparli Prezydent Andrzej Wnuk oraz Marcin Nowak z Zarządu Dróg Grodzkich. Zamojska Drogówka we współpracy z Zarządem Dróg Grodzkich opracuje wykaz niebezpiecznych przejść w mieście, a pomysłodawca zaproponował, że pokryje koszty nowoczesnego przejścia.

W rozmowie z nami, Prezydent Andrzej Wnuk zdradził, że sprawa nabierze tempa niezwłocznie, wspominając przy okazji, że przez 3 lata zostały wykonane w mieście trzy aktywne przejścia (przy ZDKu, na ul. Partyzantów, na ul. Lwowskiej oraz przy Policji na ul. Wyszyńskiego), a do końca tego roku powstaną jeszcze dwa aktywne przejścia dla pieszych (zasilane energią słoneczną znaki D-6 z czujnikiem ruchu).

Zachęcamy do wpisywania w komentarzu (na dole artykułu) oraz na Facebooku lokalizacji niebezpiecznych przejść dla pieszych w Zamościu, na których wg Was powinno powstać trójwymiarowe malowidło poprawiające bezpieczeństwo.

Zobaczcie jak wygląda gotowe przejście w islandzkim miasteczku

A tak testują rozwiązanie nasi zachodni sąsiedzi.

Zobaczcie także jak powstaje trójwymiarowe przejście dla pieszych

Poprzedni artykuł75. rocznica wysiedlenia Sitańca
Następny artykułHalówka z Mikołajem. Wyniki i komplet zdjęć
Subscribe
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Przecież to jakaś bzdura! Ile to będzie działać? Do momentu aż kierowcy się dowiedzą że to tylko iluzja hahahhah . Niebezpieczne przejście jest na ul. Zamoyskiego to przy przystanku MZK nr 134 nie tak dawno zrobione. Tylko patrzeć jak dojdzie tam do nieszczęścia. Podpowiem , że bezpieczne przejścia to tylko takie gdzie brak jest bezpośredniego kontaktu pieszy – samochody. Przejścia nad ulicą lub pod ulicą.

Anonimowo

Jeszcze jedno czy takie trójwymiarowe przejście nie będzie zagrożeniem dla samych kierowców? ostre hamowanie przed???

Anonimowo

Trzeba lepiej doświetlić przejścia dla pieszych, przy przejściach wymienić stare latarnie na nowe ledowe.

Anonimowo

Oczywiscie musiala pasc nazwa szkoly jazdy, bo bez tego nie dalo sie napisac artykulu….. Nie dosc ze obok reklamy to nawet w tekscie kryptoreklama. Caly ten temat jest po to aby nabijac wejscia na stronke albo robic reklame panu Truskowi ewentualnie przykryc inicjatywe radnego Zwolaka ktory akurat od kilku tygodni walczy o bezpieczne przejscia dla pieszych, a chcialam przypomniec ze takie “zebry” sa niezgodne z rozporzadzeniem wiec beda niezgodne z prawem !!!

Anonimowo

Z całym szacunkiem ale proponuje puknąć się w główkę z tymi przejściami. Jest to niezgodne z prawem, a co więcej zwiększają nieprzewidziane reakcje samych kierujących pojazdami. Jak zwykle biorą się za to ludzie, którzy nie maja pojęcia o bezpieczeństwie w ruchu komunikacyjnym. Czy przejście jest bezpieczne czy nie to należy do oceny merytorycznej przez specjalistów zajmujących się inżynieria ruchu a nie od Radnego czy właściciela szkoły jazdy.

Edzio
Reply to  Anonimowo

Czy czytał Pan kto zaproponuje te przejścia?

Anonimowo

Anonim chyba się taki nie urodził co by Ci dogodził, wszystko neguje, jest to poparcie inicjatywy pana Zwolaka. A że pomysł jest pana Truska który jest myślę w tej dziedzinie wysokiej klasy specjalistą , poprzez naukę jazdy przyszłych kierowców, czyli przyszłych użytkowników dróg. No i jak zwykle świetne podejście pana Andrzeja Wnuka który odważnie i w mig potrafi wyłapać i poprzeć ciekawe pomysły.

Anonimowo

Pomysł nie przejdzie. Jest niezgodny z prawem, a reszta to bicie piany dla czyjejś reklamy.

Anonimowo

Osobiscie znam Pana Truska. Robilam u niego prawo jazdy. Stawiam mu 5+ Nie hejtujcie kryptoreklamy Dobrej Szkoły – mi osobiście to nie przeszkadza. Bo skoro pisze wyraźnie, ze “pomysłodawca zaproponował, że pokryje koszty nowoczesnego przejścia”, to czemu w ten sposob nie mialby reklamowac swojej szkoły jazdy. Takie jest moje zdanie na ten temat.
Niebezpieczne przejscia?
* ul. Partyzantow na wysokości ul. Zacisze i Galerii przy Wieży.
* ul. Piłsudskiego – wyjeżdżając z ul. Okrzei w strone Łukasza.

Anonimowo

a nie lepiej przejscia wymalowac farba fluorescencyjna by swieciły w nocy?

Anonimowo

Ja bym zaproponowała przejścia jak są w Holandii… Jest to przejście podniesione nieco wyżej niż ulica i kierowcy muszą samoistnie zwalniać ponieważ ich podbije.
Co do zebry 3d? Nie mam nic przeciwko.
Ul Św Piątka, przejście przy Orlej.

Anonimowo

Jak dla mnie świetny pomysł!

Anonimowo

Zacznijmy od przejść przy szkolach.

Anonimowo

Będzie więcej stłuczek. Ktoś sprawdził statystyki jak się zmieniły w tych miejscach gdzie powstały takie przejścia????? Na pewno nie. Bo i po co, przecież tu chodzi o “bezpieczeństwo”….. Tylko czyje??? Prezydenta miasta? Aby mieć poklask?? W wielu Polskich miastach istnieją światła na przejściach dla pieszych, jeżeli zbliża się pojazd z większą prędkością to zapala się czerwone, a gdy jedzie z dozwoloną prędkością to świeci się zielone. To jest rozwiązanie! I to wcale nie większym kosztem. A co będzie jak spadnie śnieg lub pada deszcz? Pasów wtedy nie widać wcale.