Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny.

0
1213

28 listopada o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20 w Zamościu) rozpocznie się wykład historyczny dr Beaty Kozaczyńskiej Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny. Połączony zostanie z prezentacją jej najnowszej książki o tym samym tytule, opisującej losy dzieci wywiezionych z terenów Zamojszczyzny w czasie akcji wysiedleńczej, prowadzonej przez Niemców w latach 1942 – 1943.

Publikacja, wydana przez Narodowe Centrum Kultury w 2017 roku stanowi pokłosie spotkań autorki z osobami posiadającymi status Dzieci Zamojszczyzny i jej rozmów z nimi.

Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny). Spotkaniu towarzyszy wystawa historyczna Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny, którą oglądać można od 15 listopada do 11 grudnia 2017 r. Usytuowana została w Bibliotece Głównej (Galeria EKSLIBRIS). Dokumentuje ona losy dzieci wysiedlonych i ocalonych z „transportów śmierci”. Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest Beata Kozaczyńska, która od wielu lat zajmuje się tematem hitlerowskich wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Ekspozycja prowadzi przez wszystkie etapy tułaczki – wysiedlenie z rodzinnego domu, rozłąkę z najbliższymi i pobyt w obozie przejściowym w Zamościu, transporty, akcje ratowania dzieci m.in. przez społeczeństwo Warszawy, opiekę i pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych oraz powroty w rodzinne strony.

Podczas spotkania do nabycia, opatrzone autografem, książek autorki.

 

Beata Kozaczyńska, dr nauk humanistycznych, związana zawodowo z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (Instytut Edukacji). Autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących problematyki martyrologii dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w okresie okupacji niemieckiej. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu projektów w tym temacie, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za działalność badawczo-naukową i popularyzatorską wielokrotnie nagradzana.

Autorka monografii pt. Muzeum Regionalne w Siedlcach (1967-1999), jako pracy doktorskiej oraz książek dotyczących Zamojszczyzny: „Losy dzieci z Zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945”, „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” (wydanie polsko-angielskie), dwa tomy wspomnień i relacji pt. „Nie było kiedy płakać. Losy rodzin polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny 1942-1943” oraz „Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny”.

przygotowała:
Halina Zielińska
Książnica Zamojska, Dział Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa

Poprzedni artykułPrezydent Zamościa Andrzej Wnuk w radzie samorządowej (KOMUNIKAT)
Następny artykułKrypty w zamojskiej katedrze otwarte (Zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments