Wernisaż wystawy poświęconej myśli filozoficznej Martina Bubera

0
765
Ewa Pohlke, Sen Jakuba (http://evapohlkeart.blogspot.com)

Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zaprasza na wernisaż wystawy prac Ewy Held, Anny Michniewicz i Ewy Pohlke poświęconej myśli filozoficznej Martina Bubera. Wydarzenie poprzedzi spotkanie z Artystkami.

Kim jesteśmy my ludzie XXI wieku, dokąd zmierzamy? Co uczyniliśmy z naszym CZŁOWIECZEŃSTWEM? Czy jest jakaś nadzieja dla ludzkości? Gdzie jej szukać? Może potrzebujemy odkryć i zrozumieć na nowo, że drugi człowiek nie musi być postrzegany jako zagrożenie i konkurencja lecz jako partner dialogu?

Dialog jako komunikacja, wymiana myśli, poglądów, jako dzielenie się doświadczeniem z drugim człowiekiem. Taki dialog jest możliwy pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na SPOTKANIE.
Spotykając drugiego człowieka otwieramy się na poznanie tego co dotychczas było nam obce. Poznając drugiego, poznajemy jednocześnie siebie.

Martin Buber uważał, że każde prawdziwe życie jest SPOTKANIEM.
Od nas samych zależy czy stając twarzą w twarz z drugim człowiekiem ,damy nam obojgu szanse na dialog? Czy damy sobie szanse na owo wzajemne poznanie?

Wystawa: ,,Życie jest spotkaniem’’ to prezentacja prac trzech artystek, które na co dzień żyją i tworzą w 3 różnych krajach. Ewa Held we Francji, Anna Michniewicz w Polsce, Ewa Pohlke na Litwie.
Trzy zupełnie odrębne a jednak podobne światy. Odmienne życiorysy, losy i doświadczenia ,ale podobne postawy życiowe i wrażliwość. Wspólna pasja i język dialogu ze światem, który odbywa się poprzez sztukę. Każda z tych trzech kobiet opowiada w swoich pracach o SPOTKANIU z judaizmem jako spotkaniu z człowiekiem, religią, filozofią historią i współczesnością. Posługując się odmiennymi technikami i środkami wyrazu prowadzą ze sobą interesujący, wielowątkowy, dynamiczny artystyczny dialog, zachęcając jednocześnie odbiorców do uczestnictwa we wspólnym SPOTKANIU ze sztuką, filozofią, człowiekiem.

Partnerem wydarzenia jest Kawiarnia Mazagran. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 18 listopada o godz. 17.00

Ewa Held: Absolwentka Ecole Nationale des Beaux Arts w Paryżu. Jej prace były wystawiane na wystawach indywidualnych w Paryżu i Warszawie. Uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych we Francji i za granicą: Polska, Litwa, Hiszpania. Jest architektem, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i fotografią.

Anna Michniewicz: Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Wojciecha Sadleya, aneks z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zajmuje się tkanina artystyczną i malarstwem ściennym. Wielokrotnie nagradzana, jej prace były prezentowanie na wystawach w Polce, Australii, USA, Niemczech, Francji i Włoszech.

Ewa Pohlke: Absolwentka Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Ważniejsze wystawy indywidualne : Olsztyn, Barczewo, Warszawa, Kraków, Syców, Tykocin, Lipsk, Norymbergia, Dusseldorf, Wilno , Kowno. Uczestniczyła także w kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Organizatorka wystaw, projektów artystycznych, plenerów, warsztatów edukacyjnych i terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Nauczycielka arteterapii i malarstwa. Działa w Stowarzyszeniu B’Jachad i w Stowarzyszeniu Borussia. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, grafiką, tkaniną eksperymentalną i fotografią.

Poprzedni artykułŻydostwo w muzyce Wagnera
Następny artykułOferty pracy w Zamościu. Kliknij i sprawdź co nowego!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments