„Zrozumieć Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD”. Konferencja w Ratuszu

0
481
- reklama-

„Zrozumieć Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD” to tytuł konferencji, organizowanej wspólnie przez Urząd Miasta Zamość, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 1 w Zamościu wraz z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wydarzenie odbędzie się 9 listopada 2017 roku w sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość w godzinach 9.00-15.30. Integralną częścią konferencji będą warsztaty dla specjalistów pracujących z dziećmi z FASD i ich rodzinami.

W konferencji uczestniczyć będą pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni, lekarze ginekolodzy, neonatolodzy oraz lekarze rodzinni. Wśród zaproszonych gości będą również położne, pielęgniarki szkolne, pracownicy przedszkoli, żłobków a także inne osoby zawiązane zawodowo z pracą z dziećmi i rodziną oraz profilaktyką problemów alkoholowych.

Podczas konferencji swe wykłady poprowadzą specjaliści zaangażowani w problematykę Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD, ujmując temat z wielu odmiennych perspektyw. Uczestnicy konferencji dowiedzą się o aspektach psychologicznych, medycznych i pedagogicznych dotyczących diagnozy i terapii dziecka z FASD. Ponadto zostaną zapoznani z ujęciem tematu zarówno z perspektywy międzynarodowej, jak i krajowej.

Konferencja będzie okazją wdrożenia się w specyfikę zagadnienia Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD, jak również wymiany spostrzeżeń i doświadczeń w zakresie podejmowanego zagadnienia.

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych  jest najbardziej rozpowszechnionym niegenetycznym zaburzeniem neurorozowjowym w Europie, obejmującym 1% wszystkich żywych urodzeń (Carpenter, 2011). Ryzyko wystąpienia FASD wiążę się z faktem spożywania napojów alkoholowych w okresie ciąży. Zgodnie z wiedzą naukową wiemy, że alkohol przenika przez barierę łożyska i dociera bezpośrednio do organizmu dziecka, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie na każdym etapie jego rozwoju. Ponieważ nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, która spożyta w ciąży nie stanowiłaby zagrożenia dla rozwijającego się dziecka, wszystkim przyszłym Mamom zaleca się zachowanie abstynencji w ciąży.

Szacuje się, że globalnie około 10% kobiet pije alkohol w ciąży, w tym około ¼ populacji Europejek (Popova i in., 2017). Zgodnie z wynikami projektu ALICJA (Okulicz-Kozaryn i in., 2015) szacuje się, że w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD ma 2% uczniów nauczania początkowego.

Poprzedni artykułPrywatny Gabinet Osobliwości Bartłomieja Sęczawy. Wystawa w BWA
Następny artykułW Zamościu wystartowała Akcja “Odważni Wygrywają”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments