W Zamościu wystartowała Akcja “Odważni Wygrywają”

1
759

Akademia Walki z Rakiem Filia w Zamościu i Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” po raz kolejny podejmują działania w ramach akcji edukacyjnej na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają”.

Akcja „Odważni Wygrywają” w odważny sposób pokazuje, że rak nie jest niczym wstydliwym, a profilaktyka pozwala na uratowanie zdrowia i życia. Kluczem do zmagań jest profilaktyka i regularne samobadanie, które można wykonywać samodzielnie, pozwalając na szybszą diagnozę i w 100 % wyleczalność tej męskiej choroby!

Główne działania, jakie zostały przewidziane w tym roku w Zamościu to m.in.:

– szkolenie na temat raka jądra dla nauczycieli i wychowawców (odpowiedzialnych za edukacje zdrowotną) szkół ponadgimnazjalnych, 13 listopada o godz. 10 w ZSP Nr 4 w Zamościu,

– iluminacja świetlna Ratusza, akcja informacyjno – edukacyjna na Rynku Wielkim – 20 listopada godz. 17.00,

– popularyzacja wiedzy poprzez plakaty i ulotki informacyjno- instruktażowe o samobadaniu, zwrócenie uwagi na problem profilaktyki przeciwnowotworowej wśród mężczyzn,

Miesiąc Listopad jest na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami męskimi. Kampania społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła już niemalże cały świat. W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów.

Jednym z elementów listopadowych działań w Polsce jest kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają” zainicjowana i realizowana przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” Jest to unikatowy w skali Polski projekt. Jego celem jest zbudowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie – wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny aż w 100%. Akcje prowadzone podczas kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku życia. Wybór takiego przedziału wiekowego podyktowany jest statystyką – właśnie w tej grupie wiekowej, rak jąder, jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Co należy podkreślić, posiada też najwyższy współczynnik wyleczalności – pod warunkiem wczesnego wykrycia!

tekst nadesłany

Poprzedni artykuł„Zrozumieć Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD”. Konferencja w Ratuszu
Następny artykułŚwiatowe sukcesy zamojskich karateków. Gratulujemy! (ZDJĘCIA)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Więcej info na http://www.odwazni.com