11 Listopada w Zamościu. Iluminacje na Ratuszu, Żywa Flaga, Marsz Niepodległości, Msza Święta.

0
879
GAIA

Dziś w zamojskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona zamojskim obchodom 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Wnuk przedstawił planowany program uroczystości. Wydarzenia towarzyszące Świętu Niepodległości rozpoczną się już w piątek, 10 listopada. W tym dniu na Rynku Wielkim od godziny 9:00 uczniowie kilku zamojskich szkół będą układać żywą flagę z 1000 białych i czerwonych róż. Flaga będzie tworzyła obramowanie do tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Dodatkową atrakcją będzie żywa lekcja historii o niepodległości w wykonaniu Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Na piątek zaplanowano także inne wydarzenia upamiętniające podniosłe wydarzenia sprzed 99 lat. O godz. 10.00 na Rynku Wielkim wystartują Biegi uliczne, w Młodzieżowym Domu Kultury rozegrany zostanie turniej „Patriotyzm przez szachy” (początek godz. 15.30), wieczorem zaś (godz. 21.45) z Rynku Wielkiego harcerze wraz z mieszkańcami Zamościa wyruszą na  IX Nocny Rajd Listopadowy.

Oficjalne obchody 11 Listopada odbędą się w sobotę. W tym dniu Zamościanie będę mogli uczcić rocznice odzyskania niepodległości uczestnicząc w Marszu Niepodległości do czego podczas konferencji zachęcali organizatorzy inicjatywy – Piotr Małysz oraz Krzysztof Krawczuk. Marsz tradycyjnie wyruszy o godz. 9.15 z parkingu przy PZU, przejdzie ulicami miasta do Katedry.

O godz 11.15 obchody przeniosą się na Rynek Wielki. Tutaj zaplanowano: ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienie Prezydenta Andrzeja Wnuka, apel pamięci i salwę honorową. Przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego  zostaną złożone wieńce i kwiaty. Będzie też można podziwiać defiladę żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

O godz. 12.30 w sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której okolicznościowy „Działalność Niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełom XIX – XX wieku” wygłosi ks. prof. dr hab. Czesław Galek. Odbędzie się też koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kolejnym punktem zamojskich obchodów Święta Niepodległości będzie koncert „W żołnierskiej pieśni”, który odbędzie się Zamojskim Domu Kultury. (Początek godz. 17.00). Patriotyczne pieśni wykonają: Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Zespoł Wokalny „Ale Cantare” z Płoskiego oraz Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu.

Dodatkowym elementem wprawiającym w patriotyczny nastrój będzie iluminacja w postaci biało – czerwonej flagi na fasadzie zamojskiego Ratusza.

Odbudowa Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Przy okazji Święta Niepodległości powraca także temat odbudowy w Zamościu Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, planuje, by jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 11 listopada 2018 roku. Pozostał więc tylko rok na zebranie brakujących funduszy. Jak poinformował na konferencji Tomasz Włodarczyk, Przewodniczący Komitetu – dotychczas zebrano 23 tys. zł, zaś całkowity koszt pomnika to 160 tys. zł. W celu zgromadzenia środków na realizację tej inicjatywy, komitet przy współpracy z miastem organizuje 18 listopada 2017 r. w Hotelu Koronny – I Powojenny Bal Oficerski, z którego dochód zostanie przeznaczony na odbudowę pomnika. Bal ma być wyjątkowym wydarzeniem, zorganizowanym w stylu lat 20/30. Jak zdradziła Małgorzata Bzówka Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość – programie wydarzenia oprócz przepięknej muzyki w wykonaniu artystów Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, znajdą się takie atrakcje jak: wróżby andrzejkowe, pokazy szermierki, karaoke, fotobudka. Koszt uczestnictwa to 250 zł za osobę. Szczegóły TUTAJ

 

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments