„Mówię ręką, nogą, nosem, okiem”. Koncert z okazji Międzynarodowego Miesiąca AAC

0
775
Koncert zostanie zorganizowany w Zamościu po raz XI, fot. archiwum
GAIA

W ramach obchodów  Międzynarodowego Miesiąca AAC 31 października (godz. 10) w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej pt. „Mówię ręką, nogą, nosem, okiem”.

Celem wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy na temat Wspomagających i Alternatywnych Metod Komunikowania się tzw. AAC. Z powodu braku lub niewyraźnej mowy, niektórzy ludzie, zarówno dzieci, jak i dorośli, mają problemy z porozumiewaniem. Przyczynami tych zaburzeń mogą być: wylewy, urazy głowy, uszkodzenia neurologiczne, niepełnosprawność intelektualna, mózgowe porażenie dziecięce.

Istotą AAC jest wykorzystywanie możliwości użytkowników do kompensowania trudności w porozumiewaniu się i uczynienia komunikacji szybką, prostą i efektywną oraz czytelną dla innych. Wszyscy od czasu do czasu używamy różnych sposobów komunikacji AAC (np.: machamy ręką na pożegnanie, podkreślamy to co mówimy wskazując na ludzi i przedmioty palcem)

W koncercie wystąpią dzieci i uczniowie z zamojskich szkół i placówek kształcenia integracyjnego i specjalnego oraz z przedszkoli specjalnych z Krasnegostawu i Biłgoraja.

Organizatorem imprezy jest Zespół Niepublicznych Szkół „Krok za krokiem” w Zamościu, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu oraz Zamojski Dom Kultury.

Koncert odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Zamość i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments