Wkrótce XI kwesta na odnowę zamojskiej nekropolii

0
694
Wśród kwestujących znaleźli się samorządowcy, społecznicy...
GAIA

Tradycyjnie 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków. Organizatorem zbiórki, prowadzonej od 2007 roku, jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Dzięki tej szlachetnej inicjatywie, każdego roku udaje się wyrwać z odmętów niepamięci wiele nagrobków, grobowców i pomników, których od dawna nikt już nie odwiedza. Nie są one jednak niczyje, stanowią historię naszego miasta.

Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. – wylicza Łukasz Kot, Przewodniczący SKOCP w Zamościu – Z funduszy zebranych w 2016 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i Nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Nagrobki są już na cmentarzu. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. – dodaje

Przypomnijmy, w ubiegłym roku hojni darczyńcy wrzucili do puszek dokładnie 18143 zł i 10 groszy. Wśród kwestujących znaleźli się samorządowcy, społecznicy, przedstawiciele zamojskich mediów, przedstawiciele placówek kultury i stowarzyszeń, artyści, nauczyciele, harcerze, studenci i wolontariusze.

Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy – zachęca Łukasz Kot

Tegoroczna kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 120 osób w tym harcerze i zuchy. Sztab SKOCP będzie się mieścił w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A (I piętro).

Wolontariuszy z puszkami spotkać będzie można w czterech miejscach: przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy bramie wjazdowej na cmentarz od ul. Peowiaków, przy wejściu bocznym na cmentarz od ul. Przemysłowej oraz przy Domku Grabarza.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments