Atrakcyjność Zamościa rośnie. Miasto podsumowało sezon turystyczny [ZDJĘCIA]

2
1602

Tradycyjnie, jak każdego roku po zakończonym sezonie turystycznym, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu podsumowało miniony sezon turystyczny w Zamościu. W tym roku podsumowanie zbiegło się z 25-leciem istnienia Informacji Turystycznej w Zamościu.

Na uroczystym podsumowaniu we wnętrzach Bramy Szczebrzeskiej, aktualnie w lokalu „Wrota Kultury”, obecni byli przedstawiciele władz miasta, organizacji turystycznych działających na terenie Zamościa i Roztocza, przewodnicy, osoby oraz instytucje wspierające lokalną turystykę, a także organizujące różne aktywności związane z pobytem w Zamościu i na Roztoczu, wójtowie i burmistrzowie zaprzyjaźnionych z Zamościem gmin turystycznych.

Zaproszonych Gości przywitała Joanna Liberadzka – Duras, Dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, nakreślając rys historyczny Informacji Turystycznej w Zamościu.

W krótkich słowach podsumowania działalności zamojskich wystaw, imprez, muzeów dokonał Wojciech Sachajko z ZCITiH. W ogólnym rozrachunku, policzono, że w minionym sezonie turystycznym (maj – wrzesień 2017) Zamość odwiedziło o 11% więcej turystów niż w analogicznym okresie roku 2016.

Na ten wzrost złożyła się analiza ruchu turystycznego w zamojskim ZOO, Muzeum Zamojskim, w Arsenale, trasie turystycznej w podziemiach Ratusza, w Kojcu w Parku Miejskim oraz na wystawie strojów historycznych w Bastionie VI.

W latach minionych 2015 i 2016, w sezonie Zamość odwiedziło odpowiednio 216 tysięcy i 244 tysiące turystów. Zatem wzrost 11% oznacza, że w sezonie turystycznym 2017 Zamość odwiedziło 271 tysięcy osób.

Najbardziej spektakularne liczby odwiedzających notuje zamojskie ZOO. Przed dwoma laty 150.000 odwiedzających, rok temu ok 170.000, a w tym roku to blisko 200.000 odwiedzających. Warto dodać, że ZOO to nie tylko zwierzęta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in.: konkurs plastyczny (437 osób), wieczór marzeń w ZOO (2.500 osób), lekcje w ZOO (2432 osoby), noc w muzeum (200 osób), czy wystawa „Zamojskie ZOO miejscem inspiracji B. Leśmiana”, która obejrzało ok. 50.000 osób.

Na podstawie licznika wejść zamontowanego w biurze Informacji Turystycznej na parterze Ratusza wiadomo, że weszło ok 213.000 osób, a rok wcześniej o 45% mniej, bo ok. 148.00 osób.

Z podsumowania wynika także, że wystawę strojów Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”: „Koronki, tiurniury, aksamity – wystawa kostiumów i strojów historycznych od końca XVI do końca XX wieku” odwiedziło w tym roku ponad 3.000 osób, o kilkaset osób więcej niż przed rokiem. Makietę Zamościa w Kojcu w Parku Miejskim z kolei o kilkaset osób mniej niż w 2016 roku (ok 1.200 osób).

Ekspozycje Muzeum Zamojskiego w tym sezonie obejrzało ok. 22.000 osób (2016 – ok. 17.000). Arsenał w tym roku „przyciągnął” do swoich wystaw ponad 42.000 odwiedzających (2016 ok. 39.000).

Nieznaczny spadek liczby odwiedzających zanotowano na Bastionie VII. Trasa turystyczna – Bastion VII, Nadszaniec oraz Taras Widokowy były atrakcyjne dla ok. 10.000 turystów, czyli o ok. 7-8 tysięcy mniej niż przed rokiem, ale o ok. 3-4 tysiące więcej niż w takim samym okresie roku 2015.

Na zwiedzenie trasy turystycznej w podziemiach oficyn Ratusza zdecydowało się ok. 5.500 osób – to o kilkuset turystów więcej niż przed rokiem.

Z analiz przedstawionych przez ZCITiH wynika ponad to, że popularnością cieszyła się w minionym sezonie Zamojska Karta Turysty. Skorzystało z niej ok. 400 osób.

Swoje wystąpienie w kwestii lokalnej turystyki, jej organizacji, współpracy z biznesem i nauka zaprezentował Jarosław Lichacy – Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych.

Głos zabrała także Liliana Topolnicka – Waszczuk z Polskiej Organizacji Turystycznej. Mówiła na temat roli Lokalnych Organizacji Turystycznych oraz Informacji Turystycznych w działalności Polskiej.

O formach promowania swojego miasta, sposobach współpracy z innymi lokalnymi organizacjami opowiedział Marcin Pałach – Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie, zapraszając oczywiście do Tarnowa.

Organizatorzy wręczyli podziękowania i wyróżnienia osobom oraz instytucjom pracującym na rzecz rozwoju turystyki w Zamościu oraz na Roztoczu.

Oficjalną część uroczystości zakończył jubileuszowy tort, życzenia oraz występ wokalny Magdaleny Sałamachy przy akompaniamencie Andrzeja Fila.

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułZamość: Ratusz szuka dyrektora miejskiej instytucji kultury
Następny artykułOgłaszamy wyniki konkursu!
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Bez pieprzenia: Widzowie w zoo, muzeach to nie są tylko turyści.

Anonimowo

uroczystość odbyła się w STAREJ BRAMIE LUBELSKIEJ /JANOWICKIEJ