Budowa apartamentowca na zamojskim Starym Mieście. Wracamy do sprawy

2
799
Apartamentowiec ma powstać w miejscu „Zielonego Ryneczku” na Starym Mieście. Wybudować zamierza go tomaszowska firma Bartecki Development, która kupiła teren dawnego targowiska od miasta, wizualizacja obiektu, Bartecki Development

Nowoczesny apartamentowiec, który spółka Bartecki Development zamierza wybudować w samym sercu wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamojskiej Starówki wciąż budzi emocje. W lipcu informowaliśmy, że na akceptację konserwatora zabytków czeka drugi – poprawiony projekt budynku. W komentarzach na naszym portalu dopytujecie, czy jest już decyzja w tej sprawie. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Udało nam się dotrzeć do opinii wydanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (w przypadku obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Wojewódzki Konserwator Zabytków, ma obowiązek zasięgnąć opinii tej specjalistycznej instytucji). Jest ona negatywna. Niestety nie został zrealizowany główny postulat opracowania wielowariantowej, koncepcji architektonicznej, przygotowanej na podstawie wytycznych konserwatorskich oraz wyników odpowiednich badań archeologicznych, analizy krajobrazowej oraz opracowań dotyczących zieleni, który pozwoliłby na wybranie optymalnego rozwiązania” – orzeka instytucja.

W dokumencie NID stwierdza też, że co prawda poprawiony projekt zawiera zmiany odnoszące się do przedstawionych w poprzedniej opinii wytycznych, lecz są one uwzględnione głównie „w warstwie symbolicznych współczesnych nawiązań”, co daje efekt kontrastu pomiędzy projektowanym budynkiem, a staromiejską zabudową.

W tej sytuacji deweloper zmuszony jest do naniesienia kolejnych poprawek do projektu oraz uzupełnienia brakującej dokumentacji. Proces przedkładania korekt projektu może się powtarzać, do momentu osiągnięcia końcowej akceptacji przez konserwatora. Dopiero po jej uzyskaniu, inwestor będzie mógł starać się o pozwolenie na budowę apartamentowca. 

Poprzedni artykułDzień ormiański i wizyta Ambasadora Armenii w Zamościu (FILM i zdjęcia)
Następny artykułIrlandzki przewoźnik Ryanair wprowadza loty do Zamościa?
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

:wszyscy ,wszystko wiedzą . Szkoda naszych wypocin ? Warszawka zaprojektowała i nikt nie podskoczy . Ewentualnie dopasują kolor elewacji . Nasi rodzimi konserwatorzy [zamojski ,lubelski ] to se mogą makdunalda ze szpitala starego wygonić …Kasa misiu ,kasa …….

Anonimowo

Widok korupcji w krajobrazie.